Czy trzeba płacić składki ZUS w kwietniu

Tarcza branżowa wydłużona, ale składki ZUS w kwietniu trzeba zapłacić

Przedłużając lockdown, rządzący poinformowali także o przedłużeniu działania tarczy branżowej na kwiecień. Do dziś jednak nie pojawiły się jeszcze odpowiednie przepisy, które pozwoliłyby przedsiębiorcom uzyskać szybkie wsparcie. Co zatem z pomocą dla przedsiębiorców? Kiedy mogą na nią liczyć? Czy trzeba płacić składki ZUS w kwietniu?

Jak informowaliśmy już kilkukrotnie, tarcza branżowa ma zostać wydłużona na cały kwiecień. Zgodnie z zapowiedziami zarówno premiera Mateusza Morawieckiego, jak i całego resortu rozwoju, instrumentami, którymi mają zostać objęte zamknięte firmy, będą zwolnienie z ZUS, świadczenie postojowe, dofinansowanie wynagrodzeń i mikrodotacje do 5000 zł.

Do dziś jednak nie pojawiło się jeszcze w tej sprawie stosowne rozporządzenie. W poniedziałek o wsparciu firm w czasie lockdownu mówiła na antenie Radia ZET wiceminister rozwoju Olga Semeniuk, która odnosząc się do tarczy branżowej i tego jak szybko wejdzie ona w życie, poinformowała, że została przygotowana już stosowna ustawa, ale musi jeszcze przejść przez cały proces legislacyjny. To zaś sprawia, że pomoc ta nie może zostać udzielona firmom w ciągu kilku dni, a raczej tygodni.

– Proszę pamiętać, że to są środki publiczne, szereg podmiotów musi się pod tym podpisać, bo później kontrola tych środków finansowych musi nastąpić, a my musimy być na to przygotowani. Stąd wydłużony proces – poinformowała Semeniuk.

Wiceminister podkreśliła jednak, że wsparcie obejmie zarówno marzec, jak i kwiecień. – Te środki będą obejmowały cały kwiecień i cały marzec z datą wstecz – powiedziała Semeniuk.

Czy trzeba płacić składki ZUS w kwietniu?

Na pytanie słuchacza, czy nowe kody PKD dołączane do tarczy branżowej mają płacić składki ZUS w kwietniu, czy będą zwolnione, wiceminister oznajmiła, że “składki te muszą być zapłacone, do momentu […] kiedy nie uzyska się już formalnej zgody, aby umorzyć taką składkę. Później będzie oczywiście rekompensata z tego tytułu” – oświadczyła Semeniuk.

Jak pisaliśmy przed weekendem, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdając sobie sprawę z sytuacji, w której znaleźli się przedsiębiorcy, przypomniał, że oczekując na wejście w życie tarczy branżowej, mogą oni odroczyć płatność składek, dzięki czemu unikną sytuacji, w której dojdzie do zadłużenia.

Odroczenie możliwe jest poprzez platformę PUE ZUS, jednak stosowny wniosek należy złożyć nie później niż przed upływem terminu płatności. Oznacza to, że ci przedsiębiorcy, którzy opłacają składki wyłącznie za siebie, powinni to zrobić do 10 kwietnia. Do 15. zaś ci, którzy składki ZUS opłacają także za pracowników.

Czytaj więcej o zwolnieniu z ZUS

Total
0
Reakcji