wsparcie dla gastronomii

Semeniuk o wsparciu dla gastronomii: zwolnienie z ZUS, postojowe, kredyty i … zmiana modelu biznesowego

W rozmowie z portalem Money.pl Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii mówiła o wdrażanym wsparciu dla branży gastronomicznej. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy i kiedy “gwarantowana” przez premiera pomoc miałaby ruszyć?

Rząd wprowadza “pakiet pomocowy” dla przedsiębiorców z branży gastronomicznej, o którym podczas piątkowej konferencji prasowej mówił premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z komunikatami właściciele firm z tego sektora gospodarki mogą liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS za listopad. Dostępne ma być także świadczenie postojowe za okres lockdownu.

Oba rozwiązania miałyby wejść w życie już za kilka dni – wszystko zależy od tego, czy wsparcie to uda się “przeprocesować” na najbliższych obradach sejmu.

Wsparcie dla gastronomii

Warunkiem uzyskania wsparcia są kody PKD, które zostały przez nas uwzględnione – informuje wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Na ten moment mamy ok. 30 kodów, które są objęte “małym lockdownem” – zaznacza Semeniuk.

Czytaj także: Prezydent Opola szybszy od rządu. Oferuje zwolnienie z czynszów dla gastronomii

Semeniuk wspomina także o możliwości zniesienia godzin dla seniorów w branżach objętych twardymi restrykcjami. W planach rządu są także dopłaty do czynszów oraz wynagrodzeń pracowników. – Bierzemy także pod uwagę kontekst minidotacji – dodała wiceminister rozwoju. Te rozwiązania jednak nie są jeszcze pewne.

Semeniuk zaznacza, że prócz tego rząd rozważa wprowadzenie tzw. modelu francuskiego, który pozwoliłby na wdrożenie długoterminowych kredytów z odpowiednimi zabezpieczeniami, jak również możliwość zmiany modelu biznesowego w ramach tych środków, które państwo będzie przyznawało.

Wiceminister zapytana o to kiedy przedsiębiorcy mogą liczyć na wdrożenie tych rozwiązań, stwierdziła, że w przypadku zwolnienia z ZUS i świadczenia postojowego te ruszyć mają od listopada. – Chcemy, aby przedsiębiorcy straty za październik mogli odebrać już w “kontekście listopada” – poinformowała Olga Semeniuk.

Dołącz do nas na Facebook lub Twitter i wspieraj Bizme.pl swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji