Steven Spielberg

Steven Spielberg będzie kręcił filmy dla giganta VOD. Umowa Amblin i Netfliksa

Steven Spielberg podpisał umowę z Nefliksem: jego studio Amblin będzie tworzyło filmy fabularne dla giganta VOD. Co ciekawe jeszcze parę lat temu reżyser i producent powiedział, że istnieje “wyraźna granica” oddzielająca projekty kinowe od tych streamingowych. Można było wtedy wywnioskować, że nigdy nie pójdzie w ślady Martina Scorsese i nie zacznie tworzyć dla mocarza subskrypcyjnego oraz największego wyjadacza branży rozrywkowej.

Umowa partnerska Netfliksa i wytwórni Amblin zaowocuje kilkoma filmami rocznie. Ich reżyserem lub producentem będzie właśnie Spielberg. Sprawdza się stare powiedzenie: nigdy nie mów nigdy.

Steven Spielberg i umowa z Netfliksem

Począwszy od 2022 co roku na Netfliksie ma ukazywać się kilka filmów fabularnych, w których palce będzie maczał Steven Spielberg. Ile dokładnie – tego na razie nie ujawniono. Reżyser podpisał również umowę z Universalem – dla tej wytwórni też będzie tworzył produkcje za pośrednictwem Amblin Entertainment.

Netflix już dawno zapowiedział, że jego celem jest wypuszczanie premier filmowych (własnych Originals) co tydzień. Ze studiem Amblin zrealizował dramat sądowy Proces Siódemki z Chicago, w którym zagrali Sacha Baron Cohen i Yahya Abdul-Mateen II – nie był to jednak film Spielberga.

Spielberg jest jednym z najbardziej wpływowych filmowców, jacy nawiązali współpracę z Netfliksem. W 2019 r. na platformie ukazała się oryginalna produkcja jego kolegi po fachu – wielokrotnie nagradzanego Martina Scorsese. Mowa o kryminale Irlandczyk, który był czwartym najchętniej oglądanym filmem roku na Netfliksie.

Czytaj też: Martin Scorsese w mocnych słowach o VOD i kondycji kina

Steven Spielberg i Amblin łączą siły z gigantem VOD

Steven Spielberg, który jest prezesem Amblin Entertainment, Inc., wystosował oficjalne oświadczenie:

— Dla studia Amblin najważniejszy jest sposób opowiadania historii – we wszystkim, czego się podejmiemy. Odkąd zacząłem rozmawiać z Tedem (Sarandosem – przyp.) o umowie partnerskiej, jasne stało się, że stoi przed nami wspaniała możliwość opowiedzenia wspólnych historii, dotarcia do widzów na nowe sposoby.

Reżyser zaznacza, że współpraca z Netfliksem na pewno przyniesie mu “poczucie spełnienia i satysfakcji”. Dodaje, że nie może doczekać się pierwszych wspólnych projektów. Sarandos, który jest dyrektorem generalnym serwisu Netflix, opiewa Spielberga jako prawdziwego wizjonera i przytacza historię swoich młodzieńczych lat:

— Kiedy dorastałem, jego niezapomniane historie i postacie były pożywką dla mojego umysłu. Moje nastoletnie lata ukształtowały filmy Spielberga. Uważam jego produkcje za inspirujące i budzące do życia.

Do najważniejszych obrazów Stevena Spielberga należą filmy o Indianie Jonesie, E.T., Kolor purpury, Szczęki, Szeregowiec Ryan, Lista Schindlera oraz Park Jurajski.

Total
0
Reakcji