wsparcie dla przedsiębiorców maląg

Tarcza antykryzysowa. Rząd podsumowuje i zachwala wsparcie dla przedsiębiorców

Podczas czwartkowej konferencji prasowej ministrowie podsumowali i jednocześnie zachwalali działania rządu dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców. Jak podkreśliła minister Marlena Maląg – Polska jest na trzecim miejscu pod tym względem w krajach UE, a dzięki pomocy rządu udało się uratować 6 mln miejsc pracy.

Na czwartkowej konferencji prasowej szefowa resortu pracy i polityki społecznej podsumowała wsparcie udzielane przedsiębiorcom w ramach walki z negatywnymi skutkami pandemii COVID-19. Minister odnosząc się do uruchomionych wiosną instrumentów pomocowych, podkreślała, że “wsparcie było potrzebne, bo ratowanie miejsc pracy, ratowanie zdrowia i życia Polaków jest i było priorytetem dla naszego rządu”.

Wsparcie dla przedsiębiorców jedno z największych w Europie

– Wsparcie było dedykowane dla wszystkich branż – kontynuowała Maląg – Gospodarka została zamknięta i dzisiaj, kiedy podsumowujemy na ten moment, kiedy wsparcie jest dalej kontynuowane, ponad 182 mld złotych trafiło na ratowanie miejsc pracy. Ponad 6 mln miejsc pracy zostało uratowanych – podkreśliła minister.

– Tylko w grudniu i styczniu tego roku wypłaconych zostało na ratowanie miejsc pracy ponad 22 mld zł poprzez różne instrumenty – mówiła Maląg podczas czwartkowego briefingu.

Wsparcie dla przedsiębiorców na poziomie 9 proc. PKB

Szefowa resortu poinformowała także, że Polska jest trzecim państwem pod względem wielkości pomocy udzielonej przedsiębiorcom proporcjonalnie do PKB.

– Jesteśmy trzecim państwem; na poziomie 9 proc. PKB zostało wsparcie przekazane dla firm. To jest bardzo istotne. Przed nami tylko Dania i Austria – mówiła Marlena Maląg.

Podczas wystąpienia minister wymieniała instrumenty, które wdrożono w trakcie trwania pandemii. Wskazała m.in. świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek ZUS, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, niskooprocentowana pożyczka do 5 tys. zł oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

– Wspieramy tam, gdzie gospodarka jest zamknięta i szczepimy się – podsumowała Marlena Maląg.

Przede wszystkim ochrona miejsc pracy

Do kwestii wsparcia dla przedsiębiorców odniósł się także obecny na konferencji wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który podobnie jak Maląg przekonywał, że rządowi Prawi i Sprawiedliwości zależy przede wszystkim na utrzymaniu miejsc pracy.

– Całość aktywności i starań państwa sprowadza się do osiągnięcia jednego celu, jakim jest utrzymanie miejsc pracy – mówił Buda i dodał, że działanie jest wielowątkowe. Wiceminister wskazał na te same instrumenty pomocowe, które wymieniła minister Maląg, dodał jednak, że “istotne jest utrzymanie inwestycji publicznych, które są kluczowe dla przedsiębiorców, by utrzymać zlecenia”.

W podobnym tonie – zachwalając działania rządu – wypowiadał się prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, który wskazał jednocześnie na wsparcie w ramach tarczy finansowej PFR.

– W ramach tarczy finansowej przede wszystkim wspieramy te firmy, które są najsłabsze, czyli mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Te w ramach pierwszej tarczy otrzymały łącznie ponad 61 mld zł. W ramach tarczy drugiej, w ostatnich dwóch tygodniach […] otrzymały już 4,5 mld zł.

Borys wskazał także, że duże przedsiębiorstwa otrzymały łącznie około 4,6 mld zł. Jak zauważył – Kwota subwencji finansowych wypłaconych z PFR przekroczyła 70 mld zł. W ciągu tych dokładnie 11 miesięcy pandemii ponad 250 tys. firm otrzymało te subwencje. Łączna liczba pracowników przedsiębiorstw objętych tą pomocą zbliża się do 3,5 mln osób – podsumował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

O wsparciu dla przedsiębiorców w ramach działań rządu, Borys poinformował także na Twitterze.

Konferencja prasowa Marleny Maląg, Waldemara Budy oraz Pawła Borysa

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Total
0
Reakcji