obowiązkowe szczepienia przeciw covid horban

Horban o obowiązkowych szczepieniach przeciw COVID-19

Jeśli inne metody zawiodą, być może trzeba będzie wprowadzić obowiązek szczepienia przeciw COVID-19 – oświadczył dziś doradca rządu ds. szczepień Andrzej Horban. Dodał także, że nie wykluczone są szczepienia dzieci.

Szczepienia przeciw COVID-19 są i miały być dobrowolne. Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że choroba wywoływana wirusem SARS-CoV-2 powinna zostać wpisana na listę chorób zakaźnych, a rząd powinien wprowadzić obowiązek szczepień.

Jak informowaliśmy, na wczorajszym posiedzeniu rady Wałbrzycha radni przegłosowali uchwałę, która nakazywałaby szczepienie przeciw COVID-19 wszystkim mieszkańcom miasta oraz osobom pracującym na jego terenie. Sprawa zainicjowana przez prezydenta Wałbrzycha wywołała ogromne kontrowersje.

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Horban na tak

Dziś o szczepieniach przeciw COVID-19 mówił w TVN24 główny doradca premiera ds. szczepień Andrzej Horban. Na zadane przez prowadzącego pytanie, czy będzie konieczność wprowadzenia obowiązkowych szczepień w Polsce, Horban uznał, że “być może trzeba będzie coś takiego wprowadzić”. – Jeżeli inne metody zawiodą, to oczywiście tak – dodał doradca.

Horban wskazał jednak, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień “nie jest takie proste”. – Obowiązkowo oznacza to, że koszty szczepień pokrywa państwo i uruchamia takie, czy inne środki nacisku, jeśli obywatel się nie szczepi – powiedział główny doradca premiera ds. szczepień Andrzej Horban i dodał, że “pierwszą część z tego warunku mamy już spełnioną”.

Profesor podkreślił przy tym, że temat obowiązkowych szczepień w Polsce nie pojawił się jeszcze na posiedzeniu Rady Medycznej przy rządzie Morawieckiego.

Czwarta fala i szczepienia dzieci

Podczas rozmowy Horban wspomniał także o tym, że minął już szczyt trzeciej fali, a to czy nastąpi czwarta, zależy wyłącznie od obywateli.

“Kwestią, żeby uniknąć czwartej fali, która zapewne pokaże się lub przynajmniej będzie usiłowała się pokazać na jesieni, jest kwestia szczepień. Jeśli będziemy mieli zaszczepione społeczeństwo, to ta czwarta fala będzie mało zauważalna – przekonywał doradca premiera ds. szczepień.

Horban nie wyklucza także szczepień dzieci przeciwko COVID-19, jednak – na co wskazał – to zależy od wyników badań klinicznych dotyczących tej grupy wiekowej.

Czytaj więcej o szczepieniach przeciw COVID-19

Czytaj także
Total
0
Reakcji