Wątek podróży w czasie wykorzystywany bywa nie tylko w kinie fantastycznonaukowym, ale też każdym innym gatunku – powstają fuzje łączące podróż w przyszłość lub przeszłość z horrorami, komedią czy dramatem. Przygotowaliśmy dla Was notowanie dziesięciu najlepszych i najciekawszych filmów z wątkiem pętli czasowej.
Najlepsze filmy o podróżach w czasie – TOP 10
„Powrót do przyszłości” (1985)
Nie mogło być inaczej: bez „Powrotu do przyszłości” nie obyłaby się żadna lista zestawiająca najlepsze filmy z wątkiem podróży w czasie. Bohaterowie „Powrotu…” nie tylko igrają sobie z historią – oni wręcz przeszli do historii. Dziś, ponad trzydzieści pięć lat po premierze, kultowa komedia jest równie bystra, ekscytująca i rozbrajająca, jak kiedy widzowie pierwszy raz powędrowali na nią do kin. Dwa sequele zestarzały się z tą samą gracją i też są warte polecenia.
W Hollywood dużo mówi się o nadchodzącym, możliwym crossoverze, w którym pojawiliby się bohaterowie „Powrotu do przeszłości” oraz serialu „Rick i Morty”.
„Interstellar” (2014)
Christopher Nolan to człowiek-orkiestra. Kręci thrillery psychologiczne, kino superbohaterskie, filmy historyczne. W 2014 roku zachwycił widzów swoim „Interstellar” – chyba najbardziej widowiskową pozycją tego notowania. W filmie z powodu zmian klimatu Ziemia stoi w obliczu globalnej katastrofy. Naukowcy trafiają jednak na tunel czasoprzestrzenny i wysyłają swoją załogę w celu poszukiwań nowego domu dla ludzi.
Plejada gwiazd (Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine) i Oscar za najlepsze efekty specjalne.
„Terminator” (1984)
Film w reżyserii Jamesa Camerona z Arnoldem Schwarzeneggerem w jednej z pierwszych głównych ról. To dzieło nie tylko udane w obrębie własnego gatunku, ale też istotne z kulturowego punktu widzenia – miało ono znaczący wpływ na popkulturę. Cytaty tytułowego Terminatora, m.in. kultowe „I’ll be back”, cytowane były w dziesiątkach późniejszych produkcji, ostatnio choćby w polskim „W lesie dziś nie zaśnie nikt”.
W filmie tytułowy Terminator zostaje wysłany z przyszłości, by zamordować pewną kobietę – Sarah Connor. Jej syn ma bowiem zostać liderem rewolucji.
„Śmierć nadejdzie dziś” (2017)
Studentka college’u Tree Gelbman (Jessica Rothe) wpada w pętlę czasową, ciągle przeżywając te same wydarzenia. Niestety, w jej przypadku polegają one na ucieczce przed seryjnym mordercą, który grasuje na terenie kampusu uniwersyteckiego i upatrzył sobie dziewczynę na swoją kolejną ofiarę.
Film miesza ze sobą fantastykę naukową z konwencją krwawego horroru, a do „kociołka” dorzuca jeszcze mnóstwo absurdalnego humoru. Miks tak bardzo spodobał się widzom, że szybko powstał sequel – „Śmierć nadejdzie dziś 2”, a kolejna kontynuacja znajduje się na etapie przygotowań.
„Dzień świstaka” (1993)
Cyniczny gwiazdor szklanego ekranu (Bill Murray) odwiedza małe miasteczko i realizuje materiał o tytułowym Dniu Świstaka. Wpada w pętlę czasową i, ku swej rozpaczy, w kółko przeżywa ten sam, boleśnie nudny dzień. Gdyby nie powstał klasyk z Murrayem i Andie MacDowell, w przyszłości nie nakręcono by chociażby znakomitego serialu Netfliksa „Russian Doll”. Czy to nie ironia sama w sobie?
Czytaj też: TOP 10 – najlepsze filmy na Netfliksie
„Wojna o jutro” (2021)
Grupa żołnierzy z 2051 roku cofa się w czasie, by ostrzec świat przed nadchodzącą zagładą: za trzydzieści lat Ziemianie przegrają wojnę z kosmicznymi najeźdźcami, a to może prowadzić do ostatecznego końca. Najlepsi wojskowi zostaną przetransportowani do lat pięćdziesiątych XXI wieku, by dołączyć do bitwy.
Chris Pratt występuje w „Wojnie o jutro” jako Dan Forester – nauczyciel licealny oraz oddany mąż i ojciec, który niespodziewanie znajduje się w centrum zbrojnych zdarzeń.
„The Final Girls” (2015)
Kolejny, po „Śmierć nadejdzie dziś”, komedio-horror z motywem podróży w czasie. I znów jest to slasher: w filmie grupa współczesnych nastolatków uczęszcza na pokaz straszaka klasy „B”, a podczas pokazu kinowego zostają przeniesieni prosto do lat osiemdziesiątych. Taissa Farmiga występuje tu jako dziewczyna, której matka była gwiazdą kina grozy złotej ery filmów stalk n’ slash. Bohaterka musi rozwiązać zagadkę przeszłości, jeśli chce wrócić z powrotem do 2015 roku.
Dowcipny, ale przy tym zaskakujący i trzymający w napięciu obraz dostępny jest na Netfliksie pod tytułem „Dziewczyny śmierci”.
„Na skraju jutra” (2014)
W niedalekiej przyszłości kosmici atakują naszą planetę i dopuszczają się zbrodni na ludzkości. Z misją specjalną zostaje wysłany żołnierz, Bill Cage (Tom Cruise), który jednak szybko ginie, zabity przez obcych. W niewyjaśnionych okolicznościach wraca do życia – po kilka razy. Z każdym kolejnym zmartwychwstaniem staje się silniejszy, mądrzejszy, lepiej planuje walkę. Czy uda mu się pokonać wroga i zbawić Ziemię?
„Wspaniała przygoda Billa i Teda” (1989)
Komedia science-fiction o niezbyt rozgarniętych licealistach, którzy trafiają na budkę telefoniczną, za sprawą której mogą podróżować w czasie. Cofają się do różnych epok, uczestnicząc w wydarzeniach historycznych. Poznają m.in. Joannę d’Arc, Dżyngis-chana, Abrahama Lincolna i Napoleona Bonaparte. Film, który zrobił z Keanu Reevesa gwiazdę światowego formatu, jest odrobinę kreskówkowy w swych założeniach i realizacji, ale dzięki temu od lat uchodzi za dzieło kultowe. To dobra propozycja na lekki seans w piątkowy wieczór.
„Idiokracja” (2006)
Komedia science-fiction z wątkiem dokumentalizowanej fabuły. Rasowy przeciętniak Joe (Luke Wilson) godzi się na udział w eksperymencie: zostaje zahibernowany na okres pięciuset lat. Budzi się w zupełnie innym miejscu, w którym to właśnie on jest jednym z najmądrzejszych ludzi świata. W filmie, który stanowi satyrę na Amerykę, wyśmiewane są absurdy ludzkiej natury.