Które sklepy w galeriach są otwarte

Poświąteczny lockdown. Które sklepy w galeriach będą otwarte? Co z usługami?

Na podstawie opublikowanego wczoraj (21 grudnia) rozporządzenia wiadomo już, które sklepy w galeriach będą otwarte, a które zamknięte po świętach. Rządzący określili także listę lokali usługowych, które pozostaną czynne.

Tematy w artykule: Rząd zamyka galerie handlowe. Które sklepy będą otwarte w galeriach handlowych? Czy wyspy handlowe w galeriach będą czynne? Które lokale usługowe będą otwarte w galeriach?

Narodowa kwarantanna. Zakaz przemieszczania się w sylwestra, zamknięte hotele i galerie handlowe

Z rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wynika, że rządzący zdecydowali się m.in. na zamknięcie sklepów w galeriach handlowych oraz pełny lockdown hoteli czy stoków narciarskich. Podjęto także decyzję dotyczącą salonów fryzjerskich i kosmetycznych i wielu innych usług. Wiadomo też, że po świętach nie będą zamknięte kasyna, ani biblioteki.

Rząd zdecydował się również na wprowadzenie kontrowersyjnego zakazu przemieszczania się w noc sylwestrową z wyjątkiem osób wykonujących czynności służbowe lub zawodowe, bądź też wykonujących działalność gospodarczą. Zakaz przemieszczania się nie będzie obowiązywał także w przypadku “zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego”.

Które sklepy w galeriach będą otwarte?

Z opublikowanego w poniedziałek rozporządzenia jasno wynika, które sklepy w galeriach handlowych będą otwarte po 28 grudnia. Zgodnie z aktem prawnym Rady Ministrów działalność handlowa w galeriach handlowych przekraczających powierzchnię 2000 metrów będzie od 28 grudnia zakazana, z wyłączeniem najemców, których przeważająca działalność polega na sprzedaży:

 • Żywności w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia
  (Dz. U. z 2020 r. poz. 2021),
 • produktów kosmetycznych w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (Dz. U. poz. 2227) innych niż przeznaczone do perfumowania lub upiększania,
 • artykułów toaletowych,
 • środków czystości,
 • produktów leczniczych w rozumieniu art. 2 pkt 32 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 944, 1493 i 2112), w tym przez apteki lub punkty apteczne,
 • wyrobów medycznych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 186 i 1493),
 • środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego w rozumieniu art. 3 ust. 3 pkt 43 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia,
 • gazet lub książek, lub kuponów gier losowych,
 • artykułów budowlanych lub artykułów remontowych, lub mebli,
 • artykułów dla zwierząt domowych,
 • usług telekomunikacyjnych,
 • części i akcesoriów do pojazdów samochodowych lub motocykli,
 • paliw.

Rządzący postanowili także, że po świętach zamknięte zostaną także wszystkie “wyspy” zlokalizowane na terenie galerii handlowych o powierzchni przekraczającej 2000 metrów. Na wyspach nie będzie dozwolona także działalność usługowa.

Które lokale usługowe będą otwarte w galeriach?

Podobnie jak w przypadku lokali handlowych, zakaz dotyczyć będzie także lokali usługowych z wyjątkiem tych, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług związanych z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.02.Z), ale także usług optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych i logistycznych oraz polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych, gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub na przygotowywaniu i dostarczaniu żywności.

Co ciekawe w wyjątkach dotyczących zakazu działalności usługowej na terenie centrów handlowych znalazły się także usługi dotyczące naprawy pojazdów samochodowych lub motocykli oraz naprawy, lub wymiany opon i dętek. Działać mogą także myjnie samochodowe.

Wprowadzane restrykcje obowiązywać będą od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. Z pełną listą ograniczeń, zakazów i nakazów można zapoznać się tutaj.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter.

Czytaj także
Total
0
Reakcji