jaki blat stołu

Jaki blat stołu sprawdzi się najlepiej? Sprawdźmy

Najczęściej możemy spotkać się z 3 rodzajami blatu stołowego. Blatem drewnianym, szklanym i z płyty wiórowej. Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety. Rodzaj blatu należy dobrać do swoich potrzeb i preferencji, zwracając uwagę jaką rolę będzie pełnił w naszym domu. Stół w jadalni często oprócz miejsca spożywania posiłków służy jako miejsce do pracy przy komputerze. Natomiast stolik kawowy oprócz podręcznego elementu sprawdza się jako miejsce do rysowania dla dzieci. Sprawdź jaki blat będzie najlepszy do Twojego pomieszczenia.

Drewniany blat stołu – klasyka i trwałość

Jest to jeden z najtrwalszych materiałów na blat. Drewno zapewnia ciepło, a także stanowi element niewymuszonej elegancji. Trzeba jednak bardzo uważać. Drewniany blat nie lubi gorących naczyń, ani wody. Przez kontakt z nimi może ulegać degradacji i nadawać się jedynie do szybkiej wymiany. Jeśli jednak będziemy odpowiednio pielęgnować drewno, to może nam posłużyć na długie lata. Najpopularniejsze są stoły dębowe, jesionowe, z orzecha amerykańskiego i drewna teakowego.

Szklany blat nowoczesny i praktyczny

Ten typ blatu jest bardzo łatwy w pielęgnacji – wystarczy papierowy ręcznik i płyn do czyszczenia okien. Wiele osób narzeka jednak, że podczas codziennego użytku można dostrzec na nim wiele zarysowań. Zaleta jest fakt, że szklane blaty są tak ozdobne same w sobie, że nie musimy już kłaść na nich obrusa czy bieżnika.

Blat stołu wykonany z płyty MDF

Zdecydowanie najczęściej spotykany rodzaj materiału, z którego wykonywane są blaty stołów. Ten rodzaj płyty pochodzi z połączenia drewna i związków organicznych. Połączenie to uzyskuje się dzięki zastosowaniu wysokiej temperatury oraz dużej siły nacisku podczas “prasowania” składników. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskujemy jednolitą, półtwardą płytę, którą można uszlachetnić poprzez laminowanie bądź lakierowanie.

Blat z płyty wiórowej

Blaty tego typu są bardzo uniwersalne – mogą przypominać drewno, kamień, dlatego łatwo je dobrać do każdego rodzaju wystroju. Mogą być wykończone w matowym stylu lub z połyskiem. Taki blat powinien mieć co najmniej 3 cm grubości, bo płyty wiórowe nie wykazują zbyt dużej odporności, co jest spowodowane procesami mechanicznymi, jakim są poddawane.

Stół z kamiennym blatem

Najlepszy będzie blat granitowy. To kamień bardzo odporny na uszkodzenia, plamy czy zarysowania. Blaty z kamienia są najdroższe, ale też najbardziej efektowne. Powinny być jednak odpowiednio zaimpregnowane.

Ważne!

Pamiętajmy, że oprócz wybranego na blat materiału ważna jest jego grubość. Zaleca się wybieranie blatów o grubości od 2,8 do 4 cm.

Total
0
Reakcji