od kiedy tarcza branżowa będzie dostępna kwiecień maj 2021

Ministerstwo Rozwoju podało datę wejścia w życie tarczy branżowej

Na pomoc z tarczy branżowej przedsiębiorcy czekają już od tygodni. Kilka dni temu rząd przyjął rozporządzenie, ale pomoc dla właścicieli firm jeszcze nie jest osiągalna. Od kiedy tarcza branżowa będzie dostępna? Odpowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Z uwagi na przedłużenie i zaostrzenie lockdownu rządzący wydłużyli także działanie tarczy branżowej. Jej główne instrumenty to zwolnienie z konieczności opłacania składek ZUS, świadczenie postojowe, dopłaty do wynagrodzeń pracowników i bezzwrotna dotacja do 5000 zł z urzędu pracy.

Będą one dostępne łącznie dla 63 kodów PKD, z czego 17 “branż” znalazło się w tarczy po zaostrzeniu lockdownu 27 marca. Są to m.in. branża beauty, sklepy z elektroniką, sklepy meblowe czy budowlane. Z pełną listą “nowych kodów PKD” zapoznać można się tutaj.

Czytaj także: Salony tatuażu jednak otrzymają rządową pomoc. Kod 96.09.Z znalazł się w tarczy antykryzysowej

Rozporządzenie o przedłużeniu pomocy przyjęte zostało przez Radę Ministrów w piątek 16 kwietnia. Nie oznacza to jednak, że od tego dnia pomoc jest już kierowana do właścicieli zamkniętych firm. Przepisy mają wchodzić w życie stopniowo.

Od kiedy tarcza branżowa będzie dostępna?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez resort podległy Jarosławowi Gowinowi instrumenty pomocowe adresowane do przedsiębiorców z tarczy branżowej dostępne będą najwcześniej pod koniec kwietnia, czyli miesiąc po przedłużeniu i zaostrzeniu lockdownu. Nie wszystkie jednak wejdą w życie w tym samym czasie.

W przypadku tych form pomocy, za które odpowiadają powiatowe urzędy pracy, czyli bezzwrotnej dotacji do 5000 zł oraz dofinansowań wynagrodzeń pracowników przepisy wejdą w życie 26 kwietnia. Od wtedy też będzie można składać wnioski o wsparcie za pośrednictwem portalu praca.gov.pl.

W zakresie zwolnienia z konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz świadczenia postojowego, za które odpowiedzialny jest ZUS, zaczną obowiązywać od 4 maja.

Jak informował niedawno wicepremier i szef resortu rozwoju Jarosław Gowin, ten wydłużony czas oczekiwania na pomoc z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika z konieczności wprowadzenia “pewnych zmian, jeśli chodzi o system informatyczny ZUS-u” – przekonywał wicepremier.

Kod PKD ważny za dzień 31 marca 2021

Dość istotną zmianą w najnowszej odsłonie tarczy branżowej jest termin weryfikowania przeważającego kodu PKD. Tym razem, aby ubiegać się o pomoc, przedsiębiorca pod wskazanym kodem PKD musiał prowadzić działalność w dniu 31 marca.

– Dotarły do nas sygnały, że niektórzy przedsiębiorcy nie zaktualizowali w zeszłym roku w porę swoich danych odnośnie prowadzonej działalności w rejestrach publicznych. W związku z tym nie spełniali jednego z formalnych warunków uzyskania pomocy. […] Właśnie dlatego termin weryfikowania kodów PKD przesunięty został na 31 marca 2021 r – mówił w piątek wiceminister resortu rozwoju Marek Niedużak.

Podobnie jak w poprzednich odsłonach tarczy antykryzysowej, aby uzyskać wsparcie niezbędnym będzie wykazanie spadku przychodów o minimum 40 proc. Jak informuje MRPiT należy “wykazać 40 proc. spadek przychodów – w zależności od instrumentu – w jednym z trzech, z dwóch lub w miesiącu poprzedzających miesiąc złożenia wniosku w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim, lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, a także w lutym 2020 r. lub we wrześniu 2020 r.

Total
0
Reakcji