Wsparcie dla salonów tatuażu i piercingu jednak dostępne. Przyjęte w piątek przez rząd rozporządzenie obejmie także kod 96.09.Z. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy z tej branży?
Studia tatuażu i piercingu mocą rozporządzenia zostały zamknięte razem z branżą beauty pod koniec marca. Mimo że rządzący deklarowali pomoc wszystkim zamkniętym firmom, to jeszcze do wczoraj nie było pewne, które z nich będą mogły na wsparcie liczyć.
W opublikowanej niedawno na rządowej stronie liście kodów PKD wymienionych zostało 16 branż. Zabrakło jednak 96.09.Z, pod którym działają właśnie salony tatuażu i piercingu. Interweniował w tej sprawie nawet rzecznik MŚP. Od wczoraj wiadomo już, że one także będą mogły liczyć na wsparcie.
Studia tatuażu i piercingu jednak objęte tarczą branżowąrcza
O przyjęciu rozporządzenia dotyczącego wsparcia dla przedsiębiorców w czasie lockdownu poinformował wczoraj wicepremier Jarosław Gowin. Chwilę później na stronie resortu zdrowia pojawiła się informacja, z której wynika, które dokładnie firmy otrzymają pomoc. Z pełną listą nowych – wciągniętych do tarczy antykryzysowej firm – możecie zapoznać się tutaj.
Łącznie z firmami trwającymi w lockdownie już od wielu tygodni, pomoc otrzyma łącznie 63 kodów PKD.
Na jakie wsparcie mogą liczyć studia tatuażu?
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wymienione firmy będą mogły liczyć przede wszystkim na zwolnienie z ZUS, dopłatę 2 tys. zł do wynagrodzeń pracowników, świadczenie postojowe, a także mikrodotację do 5000 zł na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Salony tatuażu – podobnie jak inne branże – aby uzyskać wsparcie, będą musiały wykazać spadek obrotów o minimum 40 proc. Z racji tego, że instrumenty te stanowią pomoc publiczną, firmy nie mogą zalegać ze składkami ZUS czy podatkami.
Okres porównawczy w przypadku spadków obrotów to – w zależności od branży – jeden, dwa lub trzy miesiące przed dniem złożenia wniosku. Póki w Dzienniku Ustaw rozporządzenie się nie pojawi, nie będzie jednak wiadomo, jak będzie to wyglądało w przypadku salonów tatuażu.
Rozporządzenie – zgodnie z informacjami przekazanymi przez resort rozwoju – w życie wejść ma dwuetapowo. W zakresie przepisów dotyczących dofinansowań wynagrodzeń i bezzwrotnych dotacji, w dniu 26 kwietnia 2021 r., zaś w przypadku świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS od 4 maja 2021 r.
Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.