Paszporty covidowe w Polsce coraz bliżej. – Za kilka dni chcemy podłączyć się do systemu przygotowanego przez Komisję Europejską – oznajmił się szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.
Paszporty covidowe w Polsce
Za kilka dni chcemy podłączyć się do systemu przygotowanego przez Komisję Europejską – oznajmił w poniedziałek 17 maja szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do kwestii paszportów covidowych.
Minister zdrowia zapytany na antenie Radia Zet o tzw. paszporty covidowe oświadczył, że testy ruszą już 20 maja. – Mieliśmy deklaracje z Komisją, że zaczniemy 25 maja, ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni podłączyć się do tego systemu, który został zaproponowany przez Komisję Europejską – mówił szef resortu zdrowia.
– Mam nadzieję, że po tych pierwszych testach, po 20 maja, będziemy wiedzieli, jak wygląda sytuacja – dodał Niedzielski. Wskazał jednak, że najpierw musi pojawić się w tej sprawie odpowiednie rozporządzenie Komisji. Dopiero wtedy polski rząd podejmie dalsze decyzje.
Czytaj także: Węgry chcą paszportów szczepionkowych dla państw z Grupy Wyszehradzkiej
Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19
Szef resortu zdrowia na antenie Radia Zet zapytany był także o ewentualne wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. Minister wskazał, że aktualnie nie trwają w Polsce prace nad przepisami, które miałyby przymuszać obywateli do obowiązkowych szczepień.
– Jesteśmy na stanowisku, że to, co robimy, czyli przekonywanie, czyli sprawna akcja szczepień to są takie najbardziej realne argumenty, które przekonują do szczepień dobrowolnych – przekonywał Adam Niedzielski.
Szczepienia dzieci od 12 roku życia w Polsce
Minister zapytany o dopuszczenie szczepień dla dzieci w wieku 12-15 lat zadeklarował, że rząd nie podejmie żadnych decyzji bez konkretnych wyników
– Absolutnie nie wykonamy żadnego kroku, nie damy żadnej możliwości szczepienia, dopóki nie będziemy mieli jednoznacznego potwierdzenia w badaniach – mówił Niedzielski. Szef MZ dodał także, że Pfizer złożył już wniosek w Europejskiej Agencji Leków o dopuszczenie swojego preparatu do tej grupy wiekowej, jednak to od decyzji EMA zależą dalsze kroki polskiego rządu.
– Jeżeli zostanie zmieniona charakterystyka produktu leczniczego i dopisana kolejna grupa wiekowa, to my na pewno taką możliwość udostępnimy – oświadczył Niedzielski. Zaznaczył jednak, że szczepienia dzieci od 12 roku życia na pewno będą miały charakter dobrowolny.
Dziś w Polsce ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 osób od 16. roku życia. Aby nastolatkowie mogli przyjąć preparat Pfizera – tylko on jest dopuszczony dla tej grupy wiekowej – niezbędne jest wyrażenie zgody rodzica lub opiekuna.