dla kogo umorzenie subwencji

Dla kogo pełne umorzenie subwencji z tarczy finansowej i od kiedy to będzie możliwe?

Kilkanaście dni temu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pełne umorzenie subwencji udzielanych przez PFR w ramach tarczy finansowej 1.0. Kto będzie mógł skorzystać i od kiedy umorzenie subwencji będzie możliwe?

Po informacji, którą przekazał niedawno premier, wielu przedsiębiorców odetchnęło z ulgą. Kilkukrotne przedłużanie częściowego lockdownu, a  tym samym brak możliwości prowadzenia działalności doprowadziło do sytuacji, w której właściciele firm znaleźli się w sytuacji trudniejszej niż wiosną 2020 r.

Do braku jakichkolwiek lub znacznie ograniczonych przychodów doszło także widmo spłaty subwencji w 2021 r. Już niedługo jednak niektórzy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pełnego umorzenia subwencji.

Dla kogo pełne umorzenie subwencji PFR?

Tarcza finansowa 1.0 z Polskiego Funduszu Rozwoju dedykowana była wszystkim przedsiębiorcom, którzy w wyniku pandemii COVID-19 ponieśli straty. Po spełnieniu odpowiednich warunków dotyczących choćby zatrudnienia, właściciele firm mogli otrzymać zwrotne wsparcie finansowe.

Subwencje mogły zostać częściowo umorzone, jednak warunkiem było utrzymanie zatrudnienia i prowadzenie działalności przez min. 12 miesięcy. Jeśli te warunki przedsiębiorca spełnił, automatycznie spłacał tylko część kwoty.

Kilka tygodni temu premier Mateusz Morawiecki, z uwagi na przedłużający się stan pandemiczny w Polsce oświadczył, że przedsiębiorcy, którzy skorzystali w 2020 r. z tarczy finansowej, otrzymają pełne umorzenie subwencji PFR. To dedykowane będzie jednak wyłącznie firmom, z określonych kodów PKD – tych, które mogły skorzystać z subwencji w ramach tarczy finansowej 2.0.

Pełna lista kodów PKD, które mogły wnioskować o wsparcie PFR dostępna jest tutaj.

Komunikat w tej sprawie wydał dziś także sam Fundusz, w którym czytamy, że “firmy, których działalność jest wykonywana w jednym lub więcej z 54 kodów PKD, które skorzystały z Tarczy Finansowej PFR 2.0 będą mogły po spełnieniu warunków formalnych skorzystać z 100% umorzenia subwencji.”

Od kiedy umorzenie subwencji z tarczy finansowej 1.0 będzie możliwe?

Zgodnie z informacjami, które przekazał dziś Polski Fundusz Rozwoju, przedsiębiorcy, którzy są uprawnieni do pełnego umorzenia subwencji PFR z tarczy 1.0, będą mogli liczyć na 100 proc. umorzenie nie wcześniej niż 29 kwietnia br.

Poinformowała o tym dziś także na Twitterze Kancelaria Premiera

Aby to było możliwe, niezbędna jest jeszcze zmiana zapisów regulaminu, który był dotąd wykładnią działań PFR podczas przyjmowania wniosków czy samej wypłaty subwencji. Jego zaktualizowana wersja pojawić ma się na stronie PFR nie później niż do 9 kwietnia.

Pełny lockdown u bram. Jakie wsparcie dla przedsiębiorców?

Firmy, które otrzymały subwencje w ramach tarczy finansowej 1.0, ale nie kwalifikowały się do jej drugiej, styczniowej odsłony, będą niestety musiały spłacać część otrzymanej kwoty zgodnie z warunkami udzielenia wsparcia. Jak informuje bowiem zarówno premier, jak i podlegli mu ministrowie, aktualne wsparcie adresowane jest wyłącznie dla najbardziej dotkniętych pandemią firm.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Total
0
Reakcji