wsparcie dla branży autokarowej

Szykuje się wsparcie dla branży autokarowej. Prezydent spotkał się z przedsiębiorcami

Będzie wsparcie dla branży autokarowej. Przedsiębiorcy pogrążeni w kryzysie doczekali się uwagi rządu i prezydenta Andrzeja Dudy. Na piątkowym spotkaniu, w którym udział wzięli jej przedstawiciele, omawiano sytuację firm i instrumenty pomocowe, które mogą zostać zastosowane.

Sytuacja firm przewozowych

Jak pisaliśmy już kilka tygodni temu, branża przewozów autokarowych praktycznie od początku tego roku jest w dramatycznej sytuacji. Zgodnie z przekazywanymi nam informacjami, spadki obrotów sięgnęły nawet 98 proc.

– Spadek jest spektakularny. W tej chwili wynosi od 50 do 98 procent. – mówił pod koniec października Maciej Socha ze stowarzyszenia STEKTRA wskazując wyniki badania, które przeprowadzono na 373 firmach.

Właściciele firm transportu autokarowego w dramatycznych protestach apelowali do rządu o to, aby pochylił się nad nią, bo – jak informowali – “nie mają już co do garnka włożyć”, a kolejnego lockdownu nie będą w stanie już przetrwać.

W wystosowanym do rządzących apelu opracowali sześć postulatów, które w ocenie jej przedstawicieli pomogą większości firm przetrwać do następnego sezonu.

Są to m.in.:

  • dopłaty (na wzór) czeski, niemiecki, austriacki) do autobusów uzależnione od klasy emisji spalin i wielkości pojazdu;
  • odroczenia (na wzór węgierski) płatności rat kredytów i leasingów do czerwca 2021;
  • dodatkowa pula środków PFR do wysokości 24 proc. obrotu (na wzór hiszpański);
  • umorzenia w całości subwencji PFR dla branży autokarowej;
  • przedłużenia zwolnienia z ZUS o kolejne 3 miesiące, aby utrzymać miejsca pracy;
  • dopłaty do wynagrodzeń i przestojowego (na wzór europejski) dla firm doświadczających spadku przychodów w wysokości co najmniej 70 proc.

Będzie wsparcie dla branży autokarowej

Na piątkowym spotkaniu prezydenta z przedstawicielami branży autokarowej omawiano sytuację firm transportowych oraz możliwości udzielania wsparcia tej branży.

 

W spotkaniu udział wzięli – prócz Andrzeja Dudy – Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu i Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Do rozmów odniósł się na Twitterze Paweł Kolczyński. Wiceprezes ARP napisał, że zaproponowano na nim “nowy instrument wsparcia płynności przewoźników służący obsłudze umów leasingowych”.

Poprosiliśmy wiceszefa Agencji o przedstawienie kilku szczegółów, jednak na te – zgodnie z odpowiedzią – poczekamy do poniedziałku.

Musimy domknąć wpierw jeszcze kilka szczegółów.

– napisał w odpowiedzi dla Bizme.pl Paweł Kolczyński.

Możliwa zatem aktualizacja. Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności przedsiębiorców i wspieraj Bizme swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji