zwrot nadpłaty zus

Już za kilka dni tysiące przedsiębiorców otrzyma zwrot z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już za kilka dni rozpocznie dokonywanie zwrotów wpłaconych przez przedsiębiorców środków. Chodzi o te firmy, którym w wyniku interpretacji zapisów tarczy antykryzysowej, ZUS odmówił zwolnienia.

W wyniku zmiany ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw ponad 800 tys. polskich przedsiębiorców może otrzymać od ZUS zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne. Ustawa wchodzi w życie 20 września, a zmianami objętych jest ponad 800 tys. przedsiębiorców.

Zwolnienie ze składek ZUS

Zwolnienie ze składek ZUS wprowadzone zostało przez rząd mocą tzw. tarczy antykryzysowej. Właściciele firm, którzy w wyniku pandemii COVID-19 utracili część przychodów, mogli liczyć na 3-miesięczny okres bezskładkowy. Zaliczały się do niego kwiecień, maj i czerwiec. Aby móc skorzystać ze zwolnienia, przedsiębiorca nie mógł znajdować się “w trudnej sytuacji ekonomicznej” na koniec 2019 r. Oznacza to, że nie mógł m.in. posiadać zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

Czytaj teraz: Zwolnienie ze składek. ZUS odda miliony przedsiębiorcom!

W wyniku interpretacji przepisów Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmawiał zwolnienia tym płatnikom, którzy posiadali na swoich kontach składkowych nadpłaty. Wystarczyła niewielka kwota, aby zwolnienie ze składek nie zostało przyznane.

Zwrot nadpłaty ZUS

Dzięki interwencji środowiska przedsiębiorców oraz Rzecznika MŚP rząd przychylił się do składanych uwag i w dniu 24 lipca uchwalił ustawę, która wprowadziła możliwość skorzystania ze zwolnienia także przez płatników posiadających nadpłaty.

Ustawa wchodzi w życie 20 września i po tym też dniu, ZUS z automatu ponownie rozpatrzy wszystkie złożone wnioski, także tych przedsiębiorców, którym wcześniej odmówiono zwolnienia.

Informację o tym, czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał przedsiębiorcy zwolnienie ze składek, płatnik otrzyma drogą elektroniczną poprzez platformę PUE ZUS. Jeśli składki za kwiecień i maj zostały uregulowane, a przedsiębiorcy należało się zwolnienie mimo ewentualnej nadpłaty, będzie można otrzymać zwrot tych środków na rachunek bankowy.

WAŻNE! Aby otrzymać zwrot na konto bankowe, płatnik musi wypełnić wniosek EZS-P dostępny w PUE ZUS. Jeśli nie samodzielnie nie zawnioskuje o zwrot środków na konto, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nadpłaty przeznaczy na poczet przyszłych płatności.

Dołącz do nas na Facebook lub Twitter i wspieraj Bizme swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji