turystyczny fundusz zwrotów

Wsparcie dla turystyki. Rząd powołuje dwa fundusze dla branży turystycznej

Na piątkowym posiedzeniu, Sejm przyjął ustawę o dodatkowym wsparciu dla turystyki. Prócz dalszego zwolnienia z ZUS i wypłaty świadczeń postojowych, branża może liczyć na Turystyczny Fundusz Zwrotów i Turystyczny Fundusz Pomocowy. Pierwszy pomoże “na cito”, drugi ma być parasolem ochronnym “na zaś” – na niego też firmy złożą się same.

Zgodnie z zaproponowanym poselskim projektem ustawy branża turystyczna otrzyma kilka narzędzi wspierających firmy w najbliższych tygodniach. Ustawa ma teraz trafić do Senatu, który może wnieść o poprawki.

Nowe wsparcie dla turystyki

Prócz wspomnianego przez Prime News zwolnienia z ZUS, czy świadczeń postojowych, dla podmiotów, które osiągnęły spadki przychodów powyżej 80 proc., rząd powoła dwa instrumenty, które mają zabezpieczać firmy z branży na wypadek niewypłacalności, czy chronić je przed bankructwem.

Turystyczny Fundusz Zwrotów

Przyjęta przez Sejm ustawa przewiduje powołanie Turystycznego Funduszu Zwrotów dla firm, które musiały w dobie pandemii COVID-19 dokonać zwrotów wpłaconych przez klientów środków.

Wsparcie wypłacane z Turystycznego Funduszu Zwrotów nie będzie jednak bezzwrotne. Wszystkie podmioty, które je otrzymają, będą zobligowane do zwrotów środków w ciągu 6 lat. Jak przekonuje jednak ministerstwo rozwoju, warunki będą “preferencyjne”. Póki co nic o nich jednak nie wiadomo.

Turystyczny Fundusz Pomocowy

Zgodnie z przekazanymi informacjami prócz Turystycznego Funduszu Zwrotów, ustawa przewiduje także uruchomienie Turystycznego Funduszu Pomocowego. Na jego budżet branża ma składać się samodzielnie od 1 stycznia 2021 r.

Rozwiązanie ma być zbliżone do działającego już Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, który jest zabezpieczeniem na wypadek niewypłacalności biura turystycznego.

Więcej o wsparciu dla turystyki przeczytasz w tych artykułach. Dołącz do nas i bądź na bieżąco. Facebook / Twitter.

Czytaj także
Total
0
Reakcji