dalsze zwolnienie z zus

O dalszym zwolnieniu z ZUS i postojowym zdecydują kody PKD, Urzędnicza wyliczanka ruszyła

Raz, dwa, trzy zwolnienie z ZUS dostaniesz Ty. Cztery, pięć i sześć Ty będziesz miał co jeść. Tak w skrócie i nieco ironicznie można przyjąć podsumowanie wypowiedzi wiceminister rozwoju Olgi Semeniuk dotyczące branż, które objęte zostaną planowanym przez rząd dalszym zwolnieniem ze składek ZUS i wypłatą postojowego.

Zwolnienie z ZUS i świadczenie postojowe wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wdrożone zostały tzw. Tarczą antykryzysową w środku pandemii koronawirusa. Obie formy wsparcia miały być (i faktycznie były) realną formą pomocy dla przedsiębiorców, którzy w wyniku wprowadzonego przez rząd lockdownu z dnia na dzień zmuszeni byli do czasowego zamknięcia działalności.

Po trzymiesięcznej wypłacie świadczeń i tym samym okresie zwolnienia z ZUS, w czerwcu wszystko “wróciło do normy”. Od lipca znów należy opłacać składki, a postojowe większość przedsiębiorców już wykorzystała. Dziś przypadków przybywa zakażeń koronawirusem przybywa z dnia na dzień, ale rząd twardo trzyma się zdania, że kolejny lockdown jest wykluczony. Potwierdziła to niedawno także minister Emilewicz.

Planowane dalsze zwolnienie z ZUS i postojowe

Pod koniec tygodnia cytowana przez “Gazetę Prawną” powołującą się na wypowiedź dla ISB News, wiceminister rozwoju Olga Semeniuk poinformowała, że trwają prace nad wdrożeniem dalszego wsparcia dla niektórych przedsiębiorców, którzy najmocniej ucierpieli w wyniku pandemii COVID-19. O tym kto je otrzyma zdecydują urzędnicy. Ci właśnie “analizują poszczególne kody PKD” – one mają bowiem powiedzieć ministerstwu kto cierpi najmocniej.

Chodzi o wyszczególnienie po kodach PKD spadku obrotów gospodarczych. To jest w tej chwili propozycja ustawy, dotycząca narzędzi tarczy antykryzysowej w postaci ponownej wypłaty świadczenia postojowego oraz w postaci zwolnienia z ZUS-u o kolejne trzy miesiące, licząc od czerwca.

– powiedziała wiceminister.

Zapytana przez ISB News o to, czy wsparciem objęta zostanie tylko branża eventowa zaprzeczyła, nie podając jednak żadnych informacji, które pozwoliłyby określić ewentualne branże.

Ona (branża eventowa – przypis red.) oczywiście, się w to włącza, natomiast poszczególne kody PKD są analizowane teraz przez naszych urzędników.

– dodała Olga Semeniuk.

Wychodzi zatem na to, że o ewentualnym objęciu dalszym zwolnieniem ze składek ZUS, jak i wypłacie postojowego zdecydują urzędnicy resortu rozwoju, nie zaś – co w ocenie przedsiębiorców byłoby najsprawiedliwsze – realny spadek obrotów w poszczególnych firmach.

Total
0
Reakcji