Spółka z.o.o. czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest formą prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to forma prawna przedsiębiorstwa. Spółkę z.o.o. może prowadzić jedna lub więcej osób. Prowadzący spółkę nazywani są wspólnikami i odpowiadają za zobowiązania spółki w ograniczonym zakresie. Ta forma prowadzenia działalności gospodarczej jest popularna w Polsce i w Europie.
Najważniejsze informacje o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka z.o.o. jest kapitałową spółka handlowa i posiada osobowość prawną. Założycielami spółki może być jedna lub kilka osób fizycznych lub prawnych, niezależnie od obywatelstwa. Wspólnicy spółki z.o.o. odpowiadają za zobowiązania spółki wyłącznie do wysokości wniesionego wkładu. Ta forma prowadzenia działalności jest więc idealna dla osób, które chcą mieć wpływ na prowadzoną działalność, ale nie chcą ryzykować całym majątkiem w przypadku niepowodzenia. Minimalny wkład wymagany do założenia spółki to 5 000 zł.
Spółka powstaje w drodze umowy. Najpierw zawierana jest umowa spółki, następnie wspólnicy przekazują wkłady na pokrycie kapitału zakładowego, powoływany jest zarząd i rada nadzorcza lub komisja rewizyjna, a na koniec dokonywany jest wpis do rejestru przedsiębiorców KRS.
Umowa oraz oznaczenie spółki z o.o.
Pierwszym krokiem przy zakładaniu spółki jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego, lub w przypadku spółki jednoosobowej aktu założycielskiego. Umowa spółki z.o.o. powinna określać jej firmę, siedzibę, przedmiot działalności, określenie wysokości kapitału zakładowego oraz wysokości wkładów poszczególnych wspólników, liczbę i wartość udziałów, które obejmują wspólnicy, czas w jakim spółka ma trwać.
Zawarcie umowy sankcjonuje powstanie spółki w organizacji, która posiada osobowość prawną czyli może zaciągać zobowiązania i nabywać prawa we własnym imieniu, może np. zostać pracodawcą.
Jednym z głównych obowiązkowych elementów umowy spółki jest określenie przedmiotu jej działalności. Przedmiot działalności jest ustalonym przez wspólników sposobem realizacji celu dla jakiego spółka została powołana. Aby zmienić przedmiot działania spółki wymagana jest uchwała podjęta 3/4 głosów.
Firma spółki z.o.o. to po prostu jej nazwa. Nazwa może być wybrana dowolnie, musi jednak zawierać dopisek „z.o.o., z ograniczoną odpowiedzialnością” oraz musi wskazywać na przedmiot działalności przedsiębiorstwa i odróżniać je od innych działających na rynku.
Kapitał zakładowy spółki z o.o. oraz jej rejestracja
Elementem odróżniającym spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością od spółek cywilnych, a stawiającym ją w grupie spółek kapitałowych jest konieczność ustanowienia kapitału zakładowego. Minimalna wysokość tego kapitału to 5 000zł, a najniższy możliwy udział to 50 zł. Górna granica jest nie określona.
Kapitał zakładowy spółki pokrywają wspólnicy poprzez wniesienie wkładów pieniężnych lub niepieniężnych czyli aportów. Następnie dzieli się udziały o równej lub nierównej wartości. Najpierw określa się wysokość wkładów, jakie wspólnicy mogą lub chcą w nieść, a później ustala się wysokość kapitału zakładowego.
Kolejnym etapem jest wniesienie wkładów na pokrycie kapitału zakładowego, dokonywane przez przekazanie gotówki do kasy spółki lub przelanie odpowiedniej kwoty na konto bankowe, lub wniesienie aportów.
Przy rejestracji spółka zostaje automatycznie zarejestrowana w ZUS. Nie ma konieczności wysyłania dodatkowych zgłoszeń. Osoba rozpoczynająca działalność jako jednoosobowa spółka z.o.o. musi jednak zgłosić siebie jako płatnika składek ZUS. Wspólnicy spółki nie mają natomiast obowiązku ubezpieczenia w ZUS z tego tytułu.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przy współpracy z Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Walterowicz specjalizujacej się w prawie podatkowym |