płaca minimalna 2021

Podniesienie płacy minimalnej może wpłynąć na wzrost bezrobocia i problemy przedsiębiorców

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelował w piątek do wicepremier Jadwigi Emilewicz, aby nie podnosić w 2021 r. płacy minimalnej. Jej wzrost może skutkować wzrostem bezrobocia oraz negatywnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców.

Rządowe plany podniesienia płacy minimalnej  2021 r. mogą wpłynąć na wzrost bezrobocia – uważa Rzecznik MŚP. W wystosowanym 7 sierpnia piśmie Adam Abramowicz apeluje do minister Jadwigi Emilewicz, aby rząd wstrzymał się z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia.

Przyjęcie takiego rozwiązania w obliczu kryzysu gospodarczego, spowodowanego pandemią COVID-19, może spowodować negatywne skutki gospodarcze, które odczują nie tylko przedsiębiorcy, ale także pracownicy.

– pisze Rzecznik MŚP, Adam Abramowicz

W regionach słabszych gospodarczo podwyżka płacy minimalnej może doprowadzić do redukcji zatrudnienia.

– dodaje Abramowicz oraz wskazuje, że wszystkie prognozy gospodarcze przewidują spadki od 4,6 proc. do 5,7 proc. To zaś nie budzi wątpliwości, że wielu przedsiębiorców zmagać się będzie z problemami finansowymi, spowodowanymi koronakryzysem.

Wiele firm wciąż zmaga się z problemami

Rzecznik zwraca także uwagę na to, że mimo odblokowania gospodarki, wiele firm wciąż zmaga się z problemami, a wprowadzane reżimy sanitarne zwiększyły koszty prowadzenia działalności.

Abramowicz dodaje także, że rządowa pomoc wprowadzona mocą tarczy antykryzysowej już się zakończyła, a w międzyczasie wprowadzone zostały dodatkowe obostrzenia na firmy z 19 powiatów.

Nałożenie kolejnych restrykcji, ograniczających przychód oraz decyzji rządowej o podniesieniu płacy minimalnej, wymuszającej wzrost kosztów prowadzenia działalności, spowoduje ogromne trudności dla wielu firm z sektora MŚP, zwłaszcza w powiatach słabszych gospodarczo.

– przekonuje Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Czytaj także: Rzecznik MŚP apeluje do premiera o wsparcie przedsiębiorców ze stref czerwonych i żółtych

Wyższa płaca minimalna, to wyższe składki ZUS

Abramowicz zwrócił także uwagę na to, że wzrost płacy minimalnej zwiększy składkę na ubezpieczenia społeczne. Ta bowiem uzależniona jest od średniej płacy w gospodarce narodowej, która to wzrośnie ze względu na podwyżkę płacy minimalnej.

Wielu pracodawców – dodaje Rzecznik – może nie być w stanie w dalszym ciągu legalnie zatrudniać pracowników przy podwyższonej płacy minimalnej, a firmy będą zmuszone do zamykania działalności.

Roztropną decyzją byłoby odstąpienie od podwyżki minimalnej krajowej pensji do czasu wyjścia z kryzysu i powrócenia na ścieżkę wzrostu gospodarczego.

– podsumowuje Adam Abramowicz.

Dołącz do społeczności przedsiębiorców i bądź na bieżąco. Facebook – Klik. Twitter – Ćwir.

Total
0
Reakcji