40 rocznica powstania NSZZ Solidarność

Dziś do obiegu trafia srebrna moneta kolekcjonerska – 40 rocznica powstania NSZZ Solidarność

Narodowy Bank Polski wprowadza dziś do obiegu nową monetę kolekcjonerską. 40 rocznica powstania NSZZ Solidarność ma upamiętnić “uciemiężonych przez system komunistyczny Polaków”. Nakład wyniesie 11 tys. szt, a jej cena to 130 zł.

40 rocznica powstania NSZZ Solidarność

Nowa moneta kolekcjonerska – 40 rocznica powstania NSZZ Solidarność upamiętni powstanie Niezależnego Samorządu Związku Zawodowego Solidarność.

Powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” było odpowiedzią na ciężkie warunki życia Polaków. Uciemiężeni przez system komunistyczny, pozbawieni wolności – przez kilka dekad dojrzewali do zrywu. Już w 1956 roku w Poznaniu miały miejsce pierwsze, krwawo stłumione protesty robotników. Podobnie w grudniu 1970 roku na Wybrzeżu, następnie w Radomiu, Ursusie i Płocku w 1976 roku, gdzie masowym represjom poddawano demonstrantów i osoby, które odważyły się kwestionować autorytet władzy. Protesty były spowodowane podwyżkami cen, brakiem żywności, niskimi pensjami, uprzywilejowaniem funkcjonariuszy służących utrzymaniu władzy PZPR. (…) W 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany na papieża. To w 1979 roku Ojciec Święty wypowiedział słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”, które tchnęły w Polaków siłę do działania. Podwyżka cen w lipcu 1980 roku rozpoczęła lawinę, której nie dało się zatrzymać. Oprócz postulatów ekonomicznych i społecznych zostały jasno wyartykułowane żądania wolności – wolności zrzeszania się, wolności słowa, prawa do strajku, uwolnienia więźniów politycznych. (…) Skala protestów, w których uczestniczyły tysiące strajkujących, dała podstawy do powołania organizacji, która zmieniła losy Polski, Europy i świata.

– pisze Joanna Lewandowska w folderze emisyjnym.

Nakład monety 40 rocznica powstania NSZZ Solidarność to 11 tys. szt. Cena to 130 zł. Na awersie monety znajduje się hasło, które widniało na kominie budynku Stoczni Gdańskiej. Rewers monety przedstawia zaś tłum protestujących i zarys Polski, który ma podkreślać skalę protestów na terenie całego kraju. NSZZ “Solidarność” rodził się bowiem w całej Polsce.

Monetę 40 rocznica powstania NSZZ Solidarność można zakupić w Oddziałach NBP oraz w sklepie internetowym “Kolekcjoner”.

Kolejna emisja planowana jest na 11 sierpnia br. NBP prowadzi wtedy do obiegu banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł upamiętniający Bitwę Warszawską 1920.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Total
0
Reakcji