Harlan Coben Netflix

Harlan Coben o umowie z Netfliksem: “najlepsze seriale powstają za granicą i nie pada na nie amerykańskie światło”

W serwisie Netflix wylądował serial Niewinny na bazie książki Harlana Cobena o tym samym tytule. W ośmioodcinkowej produkcji występuje między innymi Mario Casas – dziś najbardziej rozchwytywany aktor hiszpański – a Coben pełni funkcję producenta wykonawczego. W rozmowie z portalem “Deadline Hollywood” Harlan Coben opowiedział o współpracy z Netfliksem i wyjawił, że od produkcji amerykańskich woli te zagraniczne.

Coben podpisał z Netfliksem umowę na czternaście wspólnych projektów. Jednym z nich był polski kryminał W głębi lasu (2020).

Głównym bohaterem serialu Niewinny jest Matego Vidal (Casas), który dziewięć lat temu wdał się w bójkę i przypadkiem zamordował mężczyznę. Próbuje zacząć życie od nowa wraz z żoną, Olivią (Aura Garrido). Co rusz są jednak rzucane pod ich nogi kłody, na czym związek mocno cierpi.

Harlan Coben i Netflix – wspólne realizacje

Harlan Coben otrzymał propozycję współpracy od Netfliksa, bo konsultowano się z nim przy powstawaniu kilku francuskich produkcji telewizyjnych, które okazały się sukcesem. Zarządcy giganta VOD zwęszyli duży potencjał w adaptacjach jego powieści. Postanowiono, że seriale powstaną jako produkcje międzynarodowe – książki autora sprzedają się bowiem lepiej poza granicami USA.

— Zależało mi, aby do seriali na bazie moich powieści zwerbowano interesujących, utalentowanych ludzi. Oriol Paulo, reżyser Niewinnego, uchodzi w Hiszpanii za wielkiego reżysera. Podobnie jest z aktorem grającym rolę główną, Mario Casasem. Kiedy Netflix podjął ze mną współpracę, nawiązała się synergia. Mieliśmy wspólną wizję projektu, nie czułem presji z ich strony – wyjaśnia Harlan Coben.

Niewinny trafił na platformę Netfliksa w blisko stu dziewięćdziesięciu krajach dookoła świata – w tym w Polsce. Coben ujawnił, że ekranizacja powieści przebiegła gładko, a on sam nie wykłócał się ze scenarzystami o adaptację książkowych wątków. “Rzadko miałem własne komentarze, byłem bardziej zaangażowany w proces postprodukcji i montażu”, wyjaśnia autor.

Netflix podpisał umowę z Harlanem Cobenem. W efekcie powstał m.in. Niewinny

Coben, pytany przez serwis “Deadline”, czy dostał wolną rękę w kwestii doboru, które jego powieści zostaną poddane ekranizacji, odpowiada:

— Tak i nie. Mój głos nigdy nie został zgłuszony. W przypadku Niewinnego spotkałem się z kilkoma ekipami: brazylijską, niemiecką, itd. Dyrektor hiszpańskiego Netfliksa powiedział, że Niewinny będzie serialem doskonałym dla jego platformy i podsunął mi nazwisko Oriola Paulo. Umówiłem spotkanie z Oriolem w Nowym Jorku: od razu pojawiła się między nami chemia, od początku czuliśmy się jak bracia. Później podjęliśmy kolejny krok. Nie powiedziałem, że chcę kręcić Niewinnego na przykład w Niemczech. Ważna była kooperacja.

Harlan Coben uważa, że widzowie żyją w “złotej erze telewizji”. “Jeszcze pięć lat temu żaden Amerykanin nie obejrzałby zagranicznego serialu z napisami. Dziś najlepsze projekty powstają na arenie międzynarodowej i nie pada na nie amerykańskie światło. Dla mieszkańców USA amerykocentryzm jest czymś szalenie istotnym, ale powoli zmieniamy się na lepsze”, dodaje autor.

Harlan Coben podpisał z Netfliksem umowę na adaptację czternastu jego książek na seriale lub filmy. Wszystkie projekty on sam ma wyprodukować wykonawczo. Powieści, które w następnej kolejności zostaną przekształcone na seriale, to Zostań przy mnie (pierwsze wydanie 2012) i Bez pożegnania (2002). Drugi projekt powstanie we Francji.

Czytaj także
Total
9
Reakcji