paszporty szczepionkowe grupa wyszehradzka

Węgry chcą paszportów szczepionkowych dla państw z Grupy Wyszehradzkiej

Władze Węgier zaproponowały państwom należącym do V4 wprowadzenie tzw. paszportów szczepionkowych. Informację tę przekazał dziś w rozmowie z dziennikarzem “Polsat News” minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó. Zaznaczył przy tym, że propozycja przyjęta została z entuzjazmem.

Pomysł Węgier dotyczący wprowadzenia paszportów covidowych obowiązujących w krajach Grupy Wyszehradzkiej miałby umożliwić obywatelom swobodne podróżowanie po krajach należących do V4. Podobne rozwiązanie Węgry wprowadziły wcześniej w swoim kraju wewnętrznie. Dzięki paszportom szczepionkowym obywatele mogą korzystać z restauracji, hoteli czy odwiedzać ośrodki kultury.

Paszporty szczepionkowe w Grupie Wyszehradzkiej

W rozmowie z dziennikarzem Janem Mikrutą Péter Szijjártó poinformował, że Węgry podpisały wcześniej podobne porozumienia w pięcioma innymi krajami. Należą do nich Słowenia, Chorwacja, Serbia, Czarnogóra i Bahrajn. Dzięki temu zaszczepieni obywatele tych krajów mogą swobodnie podróżować między państwami porozumienia.

Podobne porozumienie miałoby zostać zawarte pomiędzy państwami należącymi do Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Słowacji, Czech i Węgier.

– Zaproponowałem moim kolegom z Grupy Wyszehradzkiej – czemu nie stworzyć takiego porozumienia w ramach grupy V4? Dlaczego nie pozwolić w pełni zaszczepionym obywatelom Grupy Wyszehradzkiej podróżować bez ograniczeń w ramach krajów grupy? – zapytał.

W ocenie  Szijjártó przedstawiciele państw należących do V4 podeszli do pomysłu “z entuzjazmem”. – Są otwarci. Uznali, że to dobry pomysł. Muszą to skonsultować z ministrami zdrowia. My podjęliśmy już decyzję i w razie wzajemności jesteśmy gotowi uznawać certyfikaty szczepień wystawiane przez Polskę, Czechy i Słowację – powiedział minister.

Prócz swobodnego podróżowania paszporty szczepionkowe mają wspierać sektor turystyczny krajów porozumienia w nadchodzącym sezonie.

Nad cyfrowymi certyfikatami dla osób zaszczepionych pracuje także Unia Europejska. Paszporty szczepionkowe ważne byłyby przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Podobne rozwiązania wprowadziły (lub zapowiedziały wprowadzenie) m.in. Francja, Grecja, Włochy, Litwa i Hiszpania.

Więcej o paszportach szczepionkowych

Czytaj także
Total
2
Reakcji