tarcza finansowa pfr obligacje

Aby wesprzeć przedsiębiorców, rząd musi pożyczać. PFR sprzedał pierwsze obligacje za pół miliarda

Tarcza Finansowa 2.0 ruszyć ma już niebawem. Większość przedsiębiorców, którzy czekają na rządowe wsparcie, nie interesuje się tym, skąd państwo weźmie obiecane przez Mateusza Morawieckiego 35 miliardów. Odpowiedź jest – niestety – prosta. Z długu, który właśnie zaciąga w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Obok Tarczy Branżowej, zwanej też Tarczą Antykryzysową 6.0, Tarcza Finansowa 2.0 będzie jedyną w najbliższym czasie formą pomocy przedsiębiorcom, którym druga fala pandemii pokrzyżowała biznesowe plany. Na walkę ze skutkami koronakryzysu rząd Mateusza Morawieckiego obiecał przeznaczyć 35 mld zł. 10 mld popłynie do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, 25 mld zł do dużych firm.

Sporą część tych środków w ramach subwencji znanych z wiosny rozdysponować mają banki komercyjne, które już zadeklarowały chęć wzięcia udziału w obsłudze wniosków i stoją w kolejce po umowy z Polskim Funduszem Rozwoju. A skoro o PFR mowa, to na realizację obietnic rządu właśnie zaczął emitować obligacje zabezpieczone gwarancją Skarbu Państwa.

PFR pożycza pieniądze na Tarczę Finansową

Polski Fundusz Rozwoju poinformował dziś o pierwszej emisji papierów dłużnych o wartości nominalnej pół miliarda złotych. Obligacje – co nie było praktykowane w pierwszej odsłonie Tarczy Finansowej – w całości nabył Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Oprocentowanie obligacji wynosi 1,4 proc. w skali roku, a zabezpieczone są gwarancją Skarbu Państwa.

Sama emisja obligacji – zadłużanie się – nie jest niczym niezwykłym. Do tej pory na walkę ze skutkami pandemii, a dokładniej na finansowanie Tarczy PFR 1.0 rząd wyemitował papiery dłużne o wartości nominalnej 62 mld zł. Tym razem jednak obligacje te przejął nie rynek, a właśnie EBI.

Jak przekonuje prezes PFR, transakcja ta ma być nowym rozdziałem współpracy pomiędzy instytucjami. – Udział EBI w finansowaniu Tarczy Finansowej dla MSP to nowy rozdział i zacieśnienie naszej współpracy instytucjonalnej. Liczymy, że w najbliższych latach uda się zorganizować wiele nowych wspólnych projektów inwestycyjnych. – powiedział Paweł Borys, prezes PFR.

Czy oznacza to, że kolejne 34,5 mld zł na Tarczę Finansową 2.0 PFR zamierza pozyskać także poprzez sprzedaż obligacji Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu? Część z tego prawdopodobnie tak, ponieważ jak dodał Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju

– To pierwsza emisja obligacji PFR skierowana do rynków zagranicznych. Emisja na atrakcyjnych dla PFR warunkach. Udział EBI we wsparciu programów PFR to również docenienie naszych wysiłków przez instytucję europejską oraz otwarcie drogi do przyszłej współpracy między obu instytucjami.

A skoro warunki są dla Polski korzystne, to nie warto z nich rezygnować.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do społeczności i wspieraj nas swoją obecnością na Facebook lub Twitter.

Czytaj także
Total
0
Reakcji