fundusz wsparcia kultury

Branża artystyczna doczekała się pomocy. Ruszyły rekompensaty za utracone przychody

Branża artystyczna z rekompensatami za utracone przychody. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło program, dzięki któremu przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i samorządowe mogą wnioskować o rekompensatę za utracone w wyniku pandemii dochody. Budżet Funduszu Wsparcia Kultury wynosi 400 mln zł. Warto się śpieszyć bowiem zainteresowanie dofinansowaniem prawdopodobnie będzie ogromne.

Branża artystyczna ze wsparciem rządu

Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego 7 października br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wdrożyło program rekompensat dla branży kulturalnej i rozrywkowej. Tzw. Fundusz Wsparcia Kultury ma wesprzeć organizacje oraz przedsiębiorców z tego sektora gospodarki w czasie kryzysu związanego z pandemią koronawirusa.

Fundusz Wsparcia Kultury to program pomocy dla branży kulturalnej na bezprecedensową skalę. Z dofinansowania skorzystają zarówno instytucje samorządowe, teatry czy filharmonie państwowe, ale także organizacje niezależne działające w formie stowarzyszeń czy fundacji oraz przedsiębiorcy. – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

fundusz wsparcia kultury
Foto: facebook.com/mkidn

Gliński dodał także, że fundusz jest “prawdziwym pomocowym, krokiem milowym”. – Pieniądze te pozwolą artystom i twórcom dalej pracować i ze spokojem planować zawodowe działania na najbliższe miesiące – przekonywał minister.

Fundusz Wsparcia Kultury – wysokość rekompensaty

Poziom rekompensaty obliczany będzie na podstawie danych za rok 2019. Samorządowe instytucje artystyczne otrzymają rekompensaty do wysokości 40% utraconych przychodów netto. Organizacje pozarządowe (NGO-sy) – do wysokości 50% przychodów netto. Przedsiębiorcy do 50 % przychodów netto, w tym usługodawcy wspomagający tę działalność przez organizację zaplecza technicznego.

Na co można przeznaczyć środki z funduszu?

Zgodnie z zapowiedziami, w ramach dofinansowania środki z Funduszu Wsparcia Kultury przeznaczyć można m.in. na koszty najmu nieruchomości, koszty podróży, czy wynagrodzenie personelu, ale także inne wydatki związane bezpośrednio z działalnością artystyczną. Szczegółowe informacje dotyczące kosztów kwalifikowanych dostępne są tutaj.

Co ważne – w ramach otrzymanej refundacji beneficjenci będą mogli rozliczyć koszty poniesione od początku pandemii, czyli od 12 marca. Środki będą musiały być wykorzystane do końca 2020 roku.

Nabór wniosków o dofinansowanie prowadzony będzie pod tym adresem do dnia 21 października br.

Więcej informacji o dofinansowaniu dla branży artystycznej w materiale poniżej.

Czytaj także: Mazowsze uruchamia nowe dotacje na kapitał obrotowy

Czytaj także
Total
0
Reakcji