zmiana czasu 2021

Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawiamy zegarki i czy będzie to już ostatni raz?

Zmiana czasu 2021 r. Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni? Czy to w ogóle ma jeszcze sens? Dlaczego przestawiamy czas i czy w końcu zmiana czasu zostanie wycofana?

Zmiana czasu na letni odbywa się rok rocznie w blisko siedemdziesięciu krajach świata. W pierwszym z nich zmiana czasu na letni dokonana była już przeszło 100 lat temu. W 2019 r. Parlament Europejski przegłosował przepisy, które znieść miały konieczność zmiany czasu w krajach unijnych od 2021 r. Miały, ale mimo że czas płynie, unijne przepisy zdają się stać w miejscu.

Zmiana czasu na letni. Jak to się zaczęło i od kiedy przestawiamy zegarki?

Po raz pierwszy zmianę czasu zaproponował sam Benjamin Franklin, który chciał, aby ludzie chodzili spać wcześniej i wcześniej też wstawiali. Nie potraktowano jednak poważnie tego pomysłu i wszystko zostało po staremu.

Kolejną osobą, na którą wskazują karty historii w kwestii zmiany czasu na letni był William Willett, który w wydanej w 1907 roku broszurze wskazał, że zmiana czasy miałaby uzasadnienie. Brytyjczycy nie zdecydowali się jednak na wprowadzenie zmian i podobnie jak w przypadku Franklina zmiana czasu nie została wprowadzona.

Czytaj także: Lockdown w marcu 2021. Ta branża także będzie zamknięta

Czas na zmianę czasu przyszedł jednak w 1916 roku, a dokonały tego Niemcy. Podczas I wojny światowej na terenie Rzeszy, Austro-Węgier, a także okupowanych terenach Polski i Bałkanów nastąpiła pierwsza zmiana czasu na letni. Pierwsza zmiana czasu miała miejsce dokładnie o godzinie 23:00 dnia 30 kwietnia 1916 roku. Po przesunięciu zegarów o godzinę nastąpił 1 maja. Czas letni zakończył się zaś o godzinie 1 w nocy 30 września.

Kolejna zmiana czasu na letni miała miejsce w 1917 roku w nocy z 15 na 16 kwietnia. Wtedy też po raz pierwszy wskazówki przesunięto w nocy z godziny drugiej na trzecią. Czas letni obowiązywał d nocy z 16 na 17 września. Rok 1918 nie przyniósł żadnych zmian i czas letni zmieniono w tych samych dniach co poprzednio.

Przed II wojną światową na terenie Polski zmiana czasu na letni miała miejsce tylko raz w 2019 r. Podczas II wojny światowej czas letni w Polsce obowiązywał tak, jak na terenie Rzeszy Niemieckiej. Po wojnie zmiana czasu na letni w Polsce obowiązywała z przerwami, a do 1995 r. czas letni obowiązywał od ostatniej niedzieli marca do ostatniej niedzieli września.

Od 2001 roku mocą unijnej dyrektywy w krajach członkowskich zmiana czasu następuje w ostatnią niedzielę marca. Czas letni przestaje zaś obowiązywać w ostatnią niedzielę października.

Zmiana czasu na letni – kiedy przestanie obowiązywać

W 20218 roku Unia Europejska przeprowadziła w internecie ankietę, w której pytano obywateli krajów o to czy są za zniesieniem zmian czasu. Jak się okazało, większość respondentów uznała, że zmiana czasu jest im nie na rękę i chcą jej wycofania. Unia przyjęła stosowne przepisy i obowiązująca od około 100 lat zmiana czasu na letni zarówno w Polsce, jak i krajach unijnych – miała zostać zniesiona w 2021 roku.

Nie przegap: Wielkanocny lockdown. Czy salony fryzjerskie będą otwarte?

Jak się jednak okazuje, “czas pandemii to zły czas na zmiany w zmianach czasu”, a przynajmniej na rozmowy o zmianach. Podczas czwartkowej konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer zapytany o tę kwestię oświadczył, że “w sprawie zmiany czasu zegar stoi w miejscu”.

Zgodnie z projektem nowelizacji przepisów, kraj, który chce pozostać przy czasie letnim, w tym roku zmiany czasu dokonać powinien po raz ostatni. I Polska do takowych krajów należy, ale z uwagi na to, że od blisko dwóch lat zarówno Polska, jak i UE niewiele zrobiła w kwestii zmiany czasu, najbliższe przesunięcie zegarków nie będzie ostatnim. A kiedy przestawiamy zegarki w 2021 r?

Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawiamy zegarki

Najbliższa zmiana czasu na letni nastąpi już za kilka dni. Zegarki przestawimy bowiem dokładnie w nocy z 27 na 28 marca 2021 r. Czas letni obowiązywać będzie zaś do ostatniej niedzieli października.

Ongiś uważano, że zmiana czas na letni przyniesie korzyści gospodarce, jednak do dziś nie ma na to żadnych dowodów. Zmiana czasu na letni – jak przekonują eksperci – źle może wpływać zaś na organizm człowieka. Wiele osób skarży się na rozdrażnienie, problemy z koncentracją, a także większą skłonność do depresji.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji