Miasto Linia Arabia Saudyjska

Miasto LINIA. Metropolia przyszłości bez samochodów, ulic i spalin. Mieszkać w niej będzie nawet milion osób

The Line – Miasto Linia – projekt, który zakłada wybudowanie 170-kilometrowej metropolii bez ulic i samochodów. Transport zostanie przeniesiony pod ziemię, na powierzchni pozostanie wyłącznie przemieszczanie się pieszo. Budowa rozpocząć ma się jeszcze w tym roku.

Miasto LINIA jest częścią projektu Neom (Nowej Przyszłości) i ma być przykładem zielonej metropolii pozbawionej ulic i aut, a co za tym idzie także spalin i zanieczyszczeń emitowanych przez “standardowe” miasta. Miasto Linia składać się będzie ze społeczności połączonych ze sobą “modułami” miejskimi. Na powierzchni pozostanie wyłącznie transport pieszy.

Miasto Linia (The Line). Metropolia przyszłości w Arabii Saudyjskiej

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Dezeen projekt miasta Linia ogłosił Muhammad Ibn Salman, książę Arabii Saudyjskiej, który oświadczył, że w Linii zamieszka docelowo około miliona mieszkańców. W mieście nie będzie ani samochodów, ani ulic, a mieszkańcy będą zlokalizowani w odległości 5 minut spacerem od najważniejszych obiektów. Muhammad Ibn Salman, opisując miasto Linia, posługuje się określeniem „rewolucja cywilizacyjna, która stawia człowieka na pierwszym miejscu”.

Miasto Linia ma mieć długość 170 km i połączy wybrzeże Morza Czerwonego z północno-zachodnią częścią Arabii Saudyjskiej. Miasto Linia składać się będzie z połączonych ze sobą społeczności, które nazwano “modułami miejskimi”. Transport zostanie przeniesiony pod ziemię. „Szybki transport, media, infrastruktura cyfrowa i logistyka będą płynnie zintegrowane w dedykowanych przestrzeniach biegnących w niewidocznej warstwie wzdłuż linii” – powiedział Ibn Salman.

W planach miasta Linia są pojazdy napędzane sztuczną inteligencją, linia metra oraz szybki transport towarowy umieszczony pod ziemią w tzw. warstwie rdzeniowej. Nad nią zlokalizowana będzie warstwa usługowa.

Koszt budowy miasta Linia to 500 miliardów dolarów. Prace rozpocząć się mają w pierwszym kwartale 2021 r. Linia zasilana ma być wyłącznie energią odnawialną, a budynki mają pochłaniać dwutlenek węgla.

Jak informuje książę Ibn Salman, projekt jest odpowiedzią na problemy związane z zanieczyszczeniami i wypadkami drogowymi. Jak zaznaczył, do 2050 roku czas dojazdów do pracy podwoi się, a z uwagi na rosnącą emisję CO2 miliard ludzi będzie musiało się przeprowadzić. Książę wskazał także, że około 90 proc. ludzi na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem.

„Dlaczego mamy poświęcać przyrodę dla naszego rozwoju? Dlaczego siedem milionów ludzi miałoby umierać każdego roku z powodu zanieczyszczenia? Dlaczego mielibyśmy tracić milion ludzi rocznie z powodu wypadków drogowych?” – dodaje Muhammad Ibn Salman.

Projekt Neom ogłoszony został już w 2017 roku i jest częścią wizji Arabii Saudyjskiej na 2030 r. Jego celem jest dywersyfikacja gospodarki i zmniejszenie uzależnienia od ropy naftowej.

Miasto Linia (The Line). 170-kilometrowa metropolia przyszłości w Arabii Saudyjskiej

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter i wspieraj nas swoją obecnością.

Czytaj także
Total
0
Reakcji