narodowa kwarantanna

Rząd wprowadza narodową kwarantannę. Zamyka stoki, hotele oraz galerie handlowe

Narodowa kwarantanna zaraz po świętach. Na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia, Adam Niedzielski poinformował o wprowadzeniu nowych obostrzeń na 3 tygodnie. Rząd całkowicie zamyka hotele, stoki narciarskie, ale także galerie handlowe. W sylwestrową noc będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się.

Sprawdziły się obawy wielu osób, które zakładały, że rząd może wprowadzić dodatkowe restrykcje. Te, które obowiązują od listopada, wprowadzone zostały do 27 grudnia, czyli ostatnie do dnia zbliżających się świąt.

Początkowo chodziły pogłoski, że rządzący będą chcieli te obostrzenia luzować, co można było argumentować zmniejszoną ilością zakażeń COVID-19, jednak kilka dni temu z obozu władzy słychać było głosy, że obostrzenia prędzej zostaną zaostrzone niż poluzowane. Wszystko z uwagi na narodowy program szczepień, który – jak przekonuje resort zdrowia – musi odbyć się w zachowaniu pełnej odpowiedzialności.

Narodowa kwarantanna

– Niewykluczone, że przed nami trudniejsze dni i tygodnie; efekt szczepienia populacyjnego nie pojawi się w styczniu i lutym – powiedział dziś minister Adam Niedzielski. Dodał następnie, że apeluje do każdego Polaka o odpowiedzialność – za siebie i innych. – Wiem jednak, że apele to za mało. Dlatego od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. – poinformował.

Zamknięte hotele, stoki. Zamknięte galerie handlowe

– Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które zostają w mocy, zamykamy hotele. Zamykamy hotele również na ruch służbowy – powiedział minister. – Zamykamy również stoki. Nie będą one mogły funkcjonować do 17 stycznia – dodał.

Niedzielski wskazał także, że konieczne jest wprowadzenie dodatkowych restrykcji związanych z handlem, a dokładniej galeriami handlowymi. – Zamykamy galerie, oprócz oczywiście tych sklepów, które zapewniają zaspokojenie podstawowych potrzeb, czyli sklepy spożywcze i drogerie i inne, które w takiej kategorii zamieszczamy – podał minister.

Galerie handlowe będą czynne zatem wyłącznie do okresu świątecznego. Od 28 grudnia br. wszystkie placówki tego typu mocą rozporządzenia zostaną zamknięte do 17 stycznia 2021 r.

Odwołany sylwester

Niedzielski poinformował także, że aby uniknąć masowych zgromadzeń, niezbędne jest także prowadzenie obostrzeń dotyczących bezpośrednio nocy sylwestrowej.

– Zbliża się sylwester. Chcemy tego dnia wprowadzić zakaz i ograniczenia w przemieszczaniu się. To ograniczenie będzie obowiązywało od godziny 19 do 6 rano dnia następnego – poinformował szef resortu zdrowia.

Niedzielski dodał także – odpowiadając na pytania dziennikarzy – że uzasadnione będą “tylko wyjścia z domu w celu zaspokojenia nagłych potrzeb, np. wizyta w aptece czy wyjście w celu zawodowym”.

Odpowiadając na pytanie dotyczące tego, czy spotkania w gronie rodzinnym, czy towarzyskim będą kontrolowane, minister powiedział, że dopuszczalne będzie spotkanie w pięcioosobowym gronie w cudzym gospodarstwie domowym, nie licząc domowników danego gospodarstwa. W przypadku gdy przepisy te będą łamane, możemy oczekiwać mandatu.

Niedzielski dodał także, że w przypadku osób, które będą przyjeżdżały do Polski w okresie narodowej kwarantanny transportem zorganizowanym, będą one musiały odbyć dziesięciodniową kwarantannę.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności i wspieraj nas swoją obecnością!

Czytaj także
Total
0
Reakcji