Greta Thunberg

Greta Thunberg w serialu dokumentalnym BBC. Znamy szczegóły

Telewizja BBC ujawnia szczegóły dotyczące nowego serialu dokumentalnego „Greta Thunberg: A Year to Change the World”, który, zgodnie z tytułem, skupia się na działalności aktywistycznej słynnej szwedzkiej nastolatki. Brytyjski nadawca publiczny podaje, że dokument ukaże się na BBC One jeszcze w tym roku.

Serial będzie liczył trzy odcinki. Poznamy w nim Gretę Thunberg, która podróżuje po świecie, odwiedzając miejsca najgorzej dotknięte przez zmiany klimatyczne. W jednym z odcinków 18-latka będzie towarzyszyła w pracy górnikom z kopalni węgla kamiennego. W innym odwiedzi kanadyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się przemysłem petrochemicznym.

„Greta Thunberg: A Year to Change the World” – premiera wkrótce

Produkcja serialu „Greta Thunberg: A Year to Change the World” rozpoczęła się w 2019 roku, kiedy 16-letnia aktywistka nawoływała do walki ze zmianami klimatu. To wtedy olbrzymią popularnością wśród młodzieży cieszyły się protesty ekologiczne, zapoczątkowane przez akcję Skolstrejk för klimatet. Zdjęcia powstawały między innymi w czasie, gdy Thunberg uczestniczyła w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, gdzie spotkała elitę polityczną i gospodarczą.

Okresu zdjęciowego nie zawieszono pomimo pandemii koronawirusa. Kiedy Thunberg musiała odwołać międzynarodowe podróże w pierwszej połowie 2020 roku, ekipa telewizyjna towarzyszyła jej we własnym mieszkaniu w Szwecji.

Na razie nie wiadomo, kiedy serial ukaże się w BBC One − ogólna data to 2021 rok. Znana jest za to premiera w Stanach Zjednoczonych. „Greta Thunberg: A Year to Change the World” to produkcja BBC Studios’ Science Unit, w której palce maczała też amerykańska sieć telewizji publicznej Public Broadcasting Service. Na PBS dokument zostanie wyemitowany w Międzynarodowy Dzień Ziemi już 11 kwietnia. Informację potwierdzono na stronie PBS.org.

Zobacz też: „Planeta singli − Antologia”. Serial na bazie komedii romantycznej nowością Canal+

Greta Thunberg
Greta Thunberg podczas przemowy w Denver / Foto Prime News: Wikimemdia Commons, Flickr, Streetsblog Denver

Greta Thunberg – ikona ruchu na rzecz klimatu, ikona popkultury

W serialu Thunberg spotyka czołowych naukowców badających ekosystemy i odwiedza miejsca zniszczone przez klimat, w tym topniejące lodowce. Za koprodukcję „Greta Thunberg: A Year to Change the World” odpowiada wytwórnia B-Reel Films. Wśród producentów wykonawczych znajdują się Rob Liddell, Helen Thomas i Bill Gardner, który jest wiceprezesem PBS ds. rozwoju ramówki programu. W oficjalnym oświadczeniu Gardner powiedział:

Dzięki naukowej podróży Grety widzowie lepiej zrozumieją problem zmian klimatycznych i to, jak ciężko im zapobiec. Historia jest intymna i poruszająca. Dotyczy niezwykle dzielnej dziewczyny, która znalazła się na językach całego świata i musi radzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z niechcianą sławą.

Według Gardnera serial będzie doskonałą propozycją dla widzów w każdym wieku.

„A Year to Change the World” nie będzie pierwszym dokumentem poświęconym Grecie Thunberg. Poprzedni, pełnometrażowy „I Am Greta”, ukazał się 13 listopada 2020 roku na platformie VOD Hulu. Film został ciepło przyjęty przez krytyków, dostał 78 proc. pozytywnych recenzji w serwisie Rotten Tomatoes. Był też pokazywany na festiwalach w Wenecji, Toronto i Chicago.

Thunberg wystąpił ponadto w teledysku do singlowej piosenki Pearl Jam „Retrograde”, który miał premierę w maju ubiegłego roku.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji