Coming outy w Polsce

Nie tylko Piasek. Zaskakujące coming outy polskich gwiazd

W ubiegłym tygodniu ukazał się nowy album Andrzeja “Piaska” Piasecznego, a na nim – utwór “Miłość”, w którym wokalista wyznał, że kocha innego mężczyznę. W Polsce tolerancja dla osób queerowych wciąż znajduje się na niskim poziomie, ale celebryci coraz częściej odkrywają w sobie siłę i otwarcie mówią o swojej prawdzie – o tym, kim są. Poznajcie najbardziej zaskakujące coming outy znanych Polaków – na liście między innymi uznana siatkarka, trener-bożyszcze i aktor-amant.

Coming outy w Polsce – znani geje i lesbijki

Coming outy w Polsce
Daniel “Qczaj” Kuczaj / Foto Prime News: instagram.com/qczaj

Qczaj

Pod pseudonimem “Qczaj” kryje się Daniel Kuczaj – polski celebryta, prezenter telewizyjny, gwiazdor internetu, samozwańczy trener-motywator. Znany też jako “Józek”, dał się poznać jako swój chłop i zaskoczył wielu, gdy w 2020 roku otwarcie przyznał się do homoseksualności. Złamał zresztą serca setek tysięcy fanek.

Autor słynnego powiedzenia: “ukochuję!” to zarazem były kulturysta i okazjonalny aktor. Ma tyle charyzmy, że na Instagramie obserwuje go dwukrotnie więcej internautów niż Patryka Vegę. Michał Milowicz obsadził go jako trenera fitness w komedii Futro z misia, a Konrad Maximilian dał mu rolę w filmie o sportach walkiFighter, gdzie grał kumpla Piotra Stramowskiego i… pracował przy wycince drzew.

Qczaj niewiele mówi o swoim życiu prywatnym, ale dziennikarzom “Vivy!” zdradził, że ma partnera, przy którym “staje się ciągle silniejszy”.

Marek Barbasiewicz

Uznany aktor filmowy, telewizyjny i dubbingowy, głos Skazy w uwielbianym Królu Lwie. Począwszy od 1967 roku Barbasiewicz pojawił się w dziesiątkach projektów na dużym i małym ekranie. Był Donaldem w Zabij mnie, glino, dyrektorem Cezarego Żaka w sitcomie Miodowe lata, niedawno adwokatem Boryckim w serialu Ślepnąc od świateł.

Grywał twardych facetów, głowy rodzin, uwodzicieli i podrywaczy. Z tym wizerunkiem kojarzony jest do dziś, a już w latach 90. dokonał coming outu jako gej. Gdy oskarżano go romans z nastoletnią dziewczyną, uciął plotki – wyjawił, że woli mężczyzn. Ma stałego partnera od 1978 roku. Nazwiska ukochanego jednak nie zdradził: “Nie chcę, by ten fakt przekroczył granicę informacji”.

Coming outy w Polsce
Marek Barbasiewicz / Foto Prime News: WP Film, AFP

Katarzyna Skorupa

Australijczycy mają Iana Robertsa, Walia – Garetha Thomasa. W Stanach Zjednoczonych ujawnił się narciarz-olimpijczyk Gus Kenworthy i ze sto innych utytułowanych sportowców (wśród nich wrestlerzy, bokserzy, futboliści). My w Polsce mamy Katarzynę Skorupę – jedyną profesjonalną sportsmenkę, która deklaruje przynależność do środowiska LGBTQ.

Katarzyna jest córką Andrzeja Skorupy – reprezentanta Polski w piłce siatkowej mężczyzn i szkoleniowca. Sama też poszła w ślady ojca i zrobiła międzynarodową karierę jako siatkarka. Wywalczyła mistrzostwo Polski dla swojej drużyny w PlusLidze Kobiet w sezonie 2009/2010. Od kilku lat gra dla włoskich klubów. Związana z siatkarką Paolą Egonu, wyszła z przysłowiowej szafy dwa lata temu, dużo mówiąc też o dyskryminacji osób queerowych w polskim sporcie. Zszokowała czytelników “Wprost”, mówiąc, że w Polsce działa agent, który chce sporządzić listę wszystkich siatkarzy i siatkarek LGBT.

Jacek Poniedziałek

Dla wielu wciąż doskonale znany jako Rafał Lubomski – kochanek Marty Mostowiak z nieśmiertelnego tasiemca M jak miłość (choć rolę tą ostatnio zagrał w 2008 roku). Widzowie telewizyjni polubili go w Teatrze Telewizji, programach typu Jak oni śpiewają i teledyskach (“Gdybyś był” zespołu Łzy).

Jacek Poniedziałek mówi o swojej homoseksualności bardzo otwarcie i nigdy jej nie ukrywał. W mediach gejowskich chętnie opowiada o swojej największej pasji, jaką jest seks i kontakt fizyczny. Wyoutował się w 2005 roku. Były partner reżysera teatralnego Krzystofa Warlikowskiego (Anioły w Ameryce) – panowie byli razem osiemnaście lat.

Coming outy w Polsce
Jacek Poniedziałek / Foto Prime News: instagram.com/jacekponiedzialek

Witold Sadowy

W 2020 roku kozackiego coming outu dokonał aktor Witold Sadowy, który przyznał, że jest gejem w programie reportażowym dla TVP Kultura. Lub inaczej: wyoutował się dla kanału wchodzącego w skład najbardziej homofobicznego polskiego medium.

Okazja była nie byle jaka: dziennikarze Telewizji Polskiej przygotowali materiał poświęcony Sadowemu, który obchodził tego roku okrągłe setne urodziny. Okazało się, że nigdy nie jest za późno, by powiedzieć prawdę o sobie i zerwać ze strachem – aktor został pochwalony za odwagę nie tylko w naszym kraju. O coming oucie rozpisywały się: “The Telegraph”, “New York Daily News”, brytyjskie “Metro”, niemiecki “Bild”. Wyjście z szafy było też okazją do przytoczenia pięknej historii miłosnej. Sadowy od 1942 roku pozostawał w związku z Janem Ryżowym, uznanym inżynierem. Byli ze sobą aż do śmierci tego drugiego w połowie lat 90.

Sadowy wystąpił m.in. w Zezowatym szczęściu, Zakazanych piosenkach i polsko-brytyjskiej produkcji Sherlock Holmes i doktor Watson. Zmarł w listopadzie 2020 roku.

Najgłośniejsze polskie coming outy

Tomasz Mycan

Grał geja w Barwach szczęścia Telewizji Polskiej, gdzie jego ekranowym ukochanym był Przemysław Stippa. Później widzieliśmy go między innymi w komedii Dżej Dżej z udziałem Borysa Szyca (nota bene, sojusznika społeczności LGBTQ). Na deskach teatralnych pojawiał się jako Kuno von Liechtenstein w Krzyżakach, jako Gregers Werle w Dzikiej kaczce, jako Hamlet, Kreon, Saladyn.

Wyszedł z przysłowiowej szafy lipcem 2019 roku – w dwumiesięczniku “Replika”, kierowanym do queerowych odbiorców.

Coming outy w Polsce
Monika Miller / Foto Prime News: instagram.com/monika.milller

Monika Miller

Wnuczka byłego premiera Leszka Millera kiedyś deklarowała swój biseksualizm, ale w ubiegłym roku wyznała, że jest osobą panseksualną. Te wyznania zwróciły uwagę mediów na Monikę, ale prawdziwą burzę wywołała wypowiedź dziadka – członka SLD – który przeczył: “nie – ona jest normalną, heteroseksualną kobietą”. Zwłaszcza stwierdzenie, że społeczność LGBTQ reprezentują ludzie “nienormalni” spotkała się z potępieniem.

Monika Miller to celebrytka i modelka. 26-latka przyznała, że wygląd człowieka nie jest dla niej najistotniejszy, bo liczy się osobowość. “Bardziej pociąga mnie to, czy ktoś jest ambitny, kreatywny, żywy. Nie spotyka się takich osób codziennie. To mnie pociąga i jest atrakcyjne”, mówiła w rozmowie z serwisem “Pomponik”.

Paweł Tomaszewski

Latem 2019 roku coming outu dokonał aktor Paweł Tomaszewski, który przyznał, że jest gejem. Sprawę nagłośniła między innymi Wirtualna Polska. Tomaszewski związany jest z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Od 2010 do 2012 roku grał Jakuba Gwiazdę, młodego boya hotelowego w serialu obyczajowym Polsatu Hotel 52. Znany z filmów Chrzest Marcina Wrony, W sypialni Tomasza Wasilewskiego oraz Pora mroku, gdzie grał ekscentrycznego Zolo.

W jednym z wywiadów Tomaszewski wyznał, że nie jest pierwszym gejem w swojej rodzinie, ale będzie pierwszym, który publicznie o tym powie. Dodał, że nie warto “uciekać w fikcyjne małżeństwa czy funkcje społeczne/kościelne”, by kryć swoją homoseksualność. Tomaszewski deklaruje, że jest osobą LGBTQ, katolikiem i patriotą.

Coming outy w Polsce
Paweł Tomaszewski / Foto Prime News: facebook.com/paweltomaszewski2

Kasia Adamik

Członkini Gildii Reżyserów Polskich, storyboardzistka, scenarzystka (Erotica 2022). Laureatka Orła za trzeci sezon serialu Wataha, zwyciężczyni Złotego Lwa za Pokot. Fabułę filmu napisała Olga Tokarczuk we współpracy z jej matką – Agnieszką Holland. Feministka, aktywistka społeczna, miłośniczka plastyki i sztuki.

Jej ojcem jest artysta pochodzenia słowackiego, Laco Adamík. Związana z reżyserką Olgą Chajdas, od 2012 roku wyoutowana lesbijka.

Łukasz Jakóbiak

Gwiazdor internetu, który pojawił się w filmach Cudzoziemiec i Sala samobójców. Hejter – jako… on sam. Prowadzi szkolenia i wykłady motywacyjne. W 2012 był nominowany do Wiktora w kategorii odkrycie telewizyjne roku. “Fashion Magazine” wybrał go na najlepiej ubranego celebrytę 2012 r. Zasłynął dzięki aferze związanej z Ellen DeGeneres – stworzył całkiem wiarygodną wizualizację, nakręconą rzekomo w studiu programowym amerykańskiej celebrytki, choć tak naprawdę ona sama nigdy o Jakóbiaku nie słyszała. Później wielokrotnie żałował tego “żartu”. Oznajmił, że jest gejem w marcu ubiegłego roku.

Czytaj także:

Czytaj także
Total
1
Reakcji