Carl Nassib

Coming out w świecie sportu: Carl Nassib pierwszym ujawnionym gejem w lidze NFL

Carl Nassib to nazwisko warte zapamiętania. Zawodnik futbolu amerykańskiego związany z prestiżową ligą NFL dokonał właśnie coming outu jako gej – jest pierwszym ujawnionym futbolistą, który nie przerwał kariery sportowej i będzie pojawiał się na boisku jako członek społeczności LGBT+.

Do coming outu zainspirował Nassiba trwający Pride Month – miesiąc dumy osób nieheteronormatywnych. Post gwiazdy sportu na Instagramie zebrał już 500 tys. pozytywnych reakcji.

Carl Nassib – historyczny coming out

Carl Nassib to ceniony sportowiec i członek National Football League (NFL) – największej zawodowej ligi futbolu amerykańskiego. Gra jako zawodnik obrony w zespole Las Vegas Raiders – pozycja wymaga siły, płynnej dynamiki ruchu i przemyślanej taktyki. 28-latek z Pensylwanii dokonał coming outu w poście na Instagramie, w którym wyznał:

— Jestem właśnie w swoim domu w West Chester. Chciałem zabrać Wam chwilę i ujawnić, że jestem gejem. Planowałem to zrobić od dawna i wreszcie czuje się wystarczająco komfortowo, by wyrzucić to z siebie. Uchodzę za faceta ceniącego sobie prywatność. Nie robię tego, by zwrócić na siebie uwagę – mam nadzieję, że o tym wiecie. Liczę, że któregoś dnia filmiki takie jak mój i cały proces coming outu nie będą już potrzebne. Na razie robię jednak wszystko, by ożywić ten ruch; by ożywić kulturę akceptacji.

Carl Nassib
Carl Nassib – pierwszy gej w NFL. Historyczny coming out / Foto Prime News: instagram.com/carlnassib

Nassib przeznaczył 100 tys. dolarów na organizację non-profit The Trevor Project, która działa na rzecz osób LGBT+. Na Instagramie sportowiec dodał, że po szczerym wyznaniu czuje “ulgę i wdzięczność”. Jego wpis w ciągu około siedemnastu godzin został polubiony przez pół miliona internautów. Oficjalny profil ligi NFL Canada pogratulował Nassibowi wyjścia z “szafy” i zamieścił komentarz: “Jesteśmy z ciebie dumni!” Na pozytywne słowa zdobyli się też inni ujawnieni sportowcy: Gus Kenworthy i Billie Jean King.

Carl Nassib – uznany futbolista outuje się jako gej

Carl Nassib dodaje:

— Nie wiem wszystkiego o dzielności i odwadze społeczności LGBTQ, ale jestem skory do nauki. Chcę pomóc w walce o równość i akceptację.

Wyznanie homoseksualnego zawodnika w pełni zaakceptowała drużyna Las Vegas Raiders. Na twitterowym profilu zespołu znalazł się wpis o treści: “Jesteśmy przepełnieni dumą, Carl!”

Choć Nassib nie jest pierwszym zawodnikiem futbolu amerykańskiego, który dokonał coming outu jako gej, pozostaje pierwszym, który zrobił to wciąż udzielając się w świecie wielkiego sportu. Poprzedni futboliści, którzy wyszli z przysłowiowej szafy, to chociażby Michael Sam, Roy Simmons, Jerry Smith, Chip Sarafin, Conner Mertens, Kwame Harris, Brian Sims i Esera Tuaolo.

W latach siedemdziesiątych na coming out zdobył się David Kopay – biegacz w NFL, związany m.in. z Washington Redskins. Ujawnił, że jest osobą homoseksualną po przejściu na futbolową emeryturę. W rozmowie z serwisem “Outsports” Kopay powiedział, że wyznanie Nassiba to “piękna i niesamowita wiadomość”, która ma szansę na zawsze zmienić historię.

Roger Goodell, komisarz National Football League, nazywany często najpotężniejszym człowiekiem w świecie sportu amerykańskiego, pochwalił Carla Nassiba za “dzielny krok” i powiedział:

— Reprezentacja ma znaczenie. Razem z Carlem liczymy, że pewnego dnia tego typu wyznania nie będą już nagłówkami pierwszych stron gazet. Maszerujemy wspólnie w kierunku pełnej akceptacji dla osób LGBTQ.

Total
1
Reakcji