Ned Beatty nie żyje

Ned Beatty nie żyje. Zmarł nominowany do Oscara gwiazdor “Sieci”

Ned Beatty nie żyje. W wieku osiemdziesięciu trzech lat zmarł nominowany do Oscara amerykański aktor, który najbardziej pamiętny jest ze swojej roli w Sieci. Uznawany za aktora charakterystycznego, ma potężny dorobek: wystąpił w blisko stu sześćdziesięciu filmach i serialach telewizyjnych. Udzielał też głosu w grach komputerowych, grywał na deskach teatralnych.

Ned Beatty nie żyje. Jakie były jego najważniejsze role?

Ned Beatty urodził się latem 1937 roku. W młodości był śpiewakiem gospelowym i występował w lokalnym kościele. Rozpoczął studia na uczelni wyższej o bardzo osobliwej nazwie – Transylvania University, o dziwo w stanie Kentucky – ale naukę przerwał.

Jako dziewiętnastolatek debiutował w roli aktora teatralnego – ta ścieżka kariery zaprowadziła go między innymi na deski prestiżowego Actors Theatre of Louisville, gdzie wystąpił w adaptacji Śmierci komiwojażera. Na scenie pojawił się potem w 2004 roku, w pamiętnej roli Dużego Taty w Kotce na gorącym blaszanym dachu. Kreacja przyniosła mu nagrodę Drama Desk, przyznawaną przez związek teatrów nowojorskich.

Widzowie poznali go jako Bobby’ego Trippe’a w thrillerze Uwolnienie (1972), prawnika Delberta Reese’a w wybitnym Nashville Roberta Altmana, jako Martina Dardisa we Wszystkich ludziach prezydenta (1976) czy wreszcie księdza Edwardsa z sequelu Egzorcysty (1977). W Supermanie z 1978 roku pojawił się jako Otis, henchman Leksa Luthora – tę rolę powtórzył dwa lata później w kontynuacji.

Ned Beatty nie żyje
Ned Beatty nie żyje. Na zdjęciu kadr z serialu Szysznyk z udziałem zmarłego aktora / Foto Prime News: Wikimedia Commons

Zmarł Ned Beatty – nominowany do Oscara hollywoodzki aktor

Ned Beatty nie żyje, ale pamięć po jego ikonicznych rolach pozostanie z kinomanami na zawsze. Największym sukcesem jego kariery okazał się film Sieć Sidneya Lumeta. Za kreację Arthura Jensena – prezesa Amerykańskiej Korporacji Komunikacyjnej – Beatty zdobył nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Do Złotego Globu nominowano go dzięki występowi w komedii Wysłuchaj mej pieśni (1991) – Beatty pojawia się w tym filmie jako postać autentyczna, irlandzki tenor Joseph Locke.

Po roku 2000 Ned Beatty zagrał między innymi w kryminale Facet do towarzystwa (2007), tragikomedii Wojna Charliego Wilsona oraz animacjach: Toy Story 3 i Rango. Ostatnia rola Beatty’ego przypadła na rok 2013 – to wtedy ukazała się komedia romantyczna Bez bagażu, gdzie aktor występuje jako pan Donaldson. Na ekranie towarzyszy mu zresztą żona, Sandra Beatty.

W sitcomie stacji CBS Szysznyk z lat 1977-1978 Beatty grał głównego bohatera – byłego członka Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych o polsko brzmiącym nazwisku. U boku aktor wystąpiły Susan Lanier i Olivia Cole.

Aktor był nominowany do nagród Emmy za główną rolę w filmie telewizyjnym Przyjacielski ogień (1979) oraz drugoplanową w dramacie Last Train Home (1989). Beatty miał w sumie cztery żony (ostatnią poślubił w 1999 roku i był z nią aż do śmierci) oraz ośmioro dzieci. Nie był spokrewniony z hollywoodzkim gwiazdorem Warrenem Beattym, choć noszą to samo nazwisko i urodzili się w tym samym roku.

Total
1
Reakcji