Lato '85

“Lato ’85” – idealny film na zakończenie Pride Month. Piątkowa premiera

Już w piątek, 25 czerwca w polskich kinach debiutuje film “Lato ’85”, reżyserowany przez François Ozona. Francuski reżyser, twórca “Basenu”, “8 kobiet” czy “Młodej i pięknej” powraca z nowym filmem, który zjednał sobie krytyków i widownię festiwalową. W serwisie Rotten Tomatoes młodzieżowy dramat uzyskał 79 proc. pozytywnych recenzji.

Lato ’85 – premiera. Gdzie obejrzeć?

“Lato ’85” to historia szesnastolatka, który przeprowadza się z rodzicami do Normandii i zamieszkuje w nadmorskim domu. Alexis (Félix Lefebvre) wyrusza w rejs łódką i prawie tonie w morzu. W ostatniej chwili ratuje go piękny nieznajomy – David (Benjamin Voisin). Zostaje przyjacielem z jego snów i wymarzonym kompanem. Chłopak zakochuje się w nowo poznanym koledze, ale ich wspólne szczęście nie potrwa długo.

Film, który swoją światową premierę zanotował już w lipcu ubiegłego roku, zadebiutuje na naszych ekranach w piątek, 25 czerwca. Polskim dystrybutorem jest Against Gravity. Obraz wprowadzony zostaje do kin w szerokiej dystrybucji i będą mogli poznać go widzowie w całej Polsce. Na oficjalnym profilu Against Gravity w serwisie Facebook można znaleźć listę miast, w których zostanie pokazane “Lato ’85”.

Polski dystrybutor zapewnia, że film przypadnie do gustu wszystkim, którzy pokochali “Tamte dni, tamte noce” Luki Guadagnino. W recenzji dla “Time” obraz chwalony był za romantyzm i doskonale dobraną ścieżkę dźwiękową, a w “Los Angeles Times” nazwano go zmysłowym doświadczeniem, przypominającym poprzednie produkcje Ozona. Mark Kermode z serwisu “Observer” wydał filmowi pozytywną recenzję, głównie dzięki “stylistycznej pewności” reżysera. Na ciepłe słowa zdobyli się też krytycy brytyjskiego “Timesa”, “Rolling Stone” czy serwisu “NME”.

Lato ’85 – kiedy w kinach?

“Lato ’85” adaptuje powieść Aidana Chambersa “Dance on My Grave”, która nie ukazała się jednak nad Wisłą. François Ozon sam napisał scenariusz ekranizacji – jest ona próbą reinterpretacji uczuć reżysera, jakie towarzyszyły mu w okresie dojrzewania, ale także nostalgicznym powrotem do kolorowych lat osiemdziesiątych.

Po światowej premierze we Francji obraz pokazywany był na festiwalach filmowych w Toronto, Rzymie, Chicago, Sztokholmie czy Seattle. W międzyczasie zdobył nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego od Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Internetowych, a także dwanaście nominacji do Cezara (francuskiego Oscara).

W filmie “Lato ’85” występują Félix Lefebvre, Benjamin Voisin, Philippine Velge, Valeria Bruni Tedeschi, Melvil Poupaud i Isabelle Nanty. Polska premiera przypada na 25 czerwca 2021 roku.

Total
122
Reakcji