Tamte dni tamte noce 2

Luca Guadagnino o sequelu “Tamtych dni, tamtych nocy” i nadchodzącym horrorze “Bones & All”

Luca Guadagnino udzielił wywiadu serwisowi “Deadline Hollywood”, w którym odniósł się między innymi do swojego szykowanego projektu – horroru Bones & All. W filmie zobaczymy między innymi Timothéego Chalameta i z tego powodu rozmówca zapytał też o kontynuację Tamtych dni, tamtych nocy, na którą fani od miesięcy ostrzą sobie zęby. Niestety, Guadagnino nie ma dla nich dobrych wieści.

Pierwsza odsłona Tamtych dni, tamtych nocy ukazała się w 2017 roku i okazała się wielkim sukcesem. Finansowym, bo film zarobił 42 mln dolarów, a kosztował dwanaście razy mniej, a przede wszystkim artystycznym. Melodramat zdobył Oscara i nagrodę BAFTA za scenariusz, był też nominowany do trzech Złotych Globów.

Tamte dni, tamte noce 2 – stracona sprawa?

Z wywiadu dla “Deadline Hollywood” można odnieść wrażenie, że Luca Guadagnino odstawił projekt Tamte dni, tamte noce 2 na bok:

— Prawda jest taka, że sercem nadal czuję się bliski temu filmowi. Jednak pracuję teraz nad innym projektem i wkrótce – mam nadzieję – zacznę reżyserować Człowieka z blizną. Mam tak wiele innych pomysłów. Na razie skupię się na tej stronie Atlantyku i filmach, które chcę nakręcić.

Guadagnino przebywa obecnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie realizuje swój horror Bones & All – będzie to jego pierwszy obraz powstały w USA. Fragment wypowiedzi o filmach, które Włoch sam z siebie chce wyreżyserować, podpowiada, że Tamte dni, tamte noce 2 nie są już dla niego priorytetem – choć jeszcze niedawno były.

Być może wpłynął na to fakt, że główna gwiazda “jedynki”, Timothée Chalamet, to dziś jedno z najgorętszych, najbardziej rozchwytywanych nazwisk Hollywood. Aktor ma w planach kilka wysokobudżetowych, filmowych przedsięwzięć – między innymi warnerowskiego Wonkę oraz sequele Diuny. Dużo mówi się też o sprawie Armiego Hammera, który w Tamtych dniach… grał romantycznego partnera Chalameta. Obaj panowie mieli powrócić w kontynuacji, ale po serii kontrowersji, jakie narosły wokół Hammera, jego obecność na planie zdjęciowym wydaje się wątpliwa.

Armie Hammer został oskarżony o przemoc seksualną wobec kobiet i uprawianie kanibalizmu. W efekcie stracił role w takich filmach, jak The Billion Dollar Spy i Shotgun Wedding. W mediach nazywany jest ofiarą tak zwanej kultury przekreślania (od angielskiego cancel culture).

Tamte dni, tamte noce 2 – jakie są szanse na premierę sequela?

Obecnie Luca Guadagnino przebywa w stanie Ohio, gdzie kręcony jest horror Bones & All. W filmie zobaczymy plejadę gwiazd: obsadę zasilają między innymi Chalamet, Chloë Sevigny, André Holland, Jessica Harper i Mark Rylance. Jedną ze znaczących ról dostał też Michael Stuhlbarg, który grał ekranowego ojca Chalameta w Tamtych dniach, tamtych nocach. W marcowej rozmowie z brytyjskim “The Independent” 52-latek deklarował, że sequel wciąż ma szansę powstać i on sam też chciałby, żeby doszedł do skutku. Tamte dni, tamte noce 2 istnieją już w formie książkowej – jako powieść Znajdź mnie André Acimana – a postać Stuhlbarga z “jedynki” gra w niej większą rolę.

W tym momencie najistotniejszy jest jednak dla Guadagnino projekt Bones & All, o młodej dziewczynie Maren Yearly (Taylor Russell), żyjącej na marginesie społeczeństwa. Akcja filmu toczy się w Ameryce czasów Ronalda Reagana, a bohaterka wyrusza na poszukiwania nigdy niepoznanego ojca. Maren, która chce odkryć prawdę o sobie i swoim pochodzeniu, codziennie próbuje poskromić w sobie żądzę krwi. Po cichu marzy o zjadaniu tych osób, które najbardziej ją kochają. Guadagnino tak wypowiada się o pracy na terenie USA:

— Zawsze byłem bez reszty pochłonięty amerykańską kulturą, amerykańskim kinem i tutejszymi krajobrazami. Nie mógłbym być bardziej szczęśliwy z powodu swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych. Ostatnie miesiące, spędzone w USA, były wspaniałe. Poznałem część kraju, która jest piękna i nieodkryta.

Bones & All – Guadagnino o romantycznym kanibalizmie

Scenariusz horroru Bones & All bazuje na powieści Camille DeAngelis i został przygotowany przez Davida Kajganicha. Według Luki Guadagnino to idealny kandydat do współpracy przy filmie grozy:

— Kajganich podarował mi piękny skrypt. Gdy go czytałem, czułem, że wiem, jak należy przelać tę historię na ekran. Przy kolejnej lekturze wyobraziłem sobie Timothéego w jednej z ról – uznałem, że tylko on może ją zagrać. Szczęśliwym trafem i on i ja byliśmy akurat w Rzymie, więc spotkaliśmy się, by omówić szczegóły. Timothée jest fantastycznym artystą. Kiedy widzę, jak jego kariera wystrzeliła, czuję się dumny. Mam dla niego w zanadrzu postać, jakiej dotąd nigdzie nie stworzył – postać ujmującą, ale łamiącą serce.

Guadagnino dodaje w rozmowie z “Deadline Hollywood”, że Bones & All to “bardzo romantyczna historia – o niemożliwości kochania, a przy tym o potrzebie bycia kochanym”. Obsadzeni w rolach przodujących Russell i Chalamet mają, według reżysera, “promienną moc i potrafią przekazywać swoim aktorstwem uniwersalne emocje”.

Na razie nie wiadomo, kiedy nowy horror Luki Guadagnino miałby ukazać się na dużych ekranach. Jego poprzedni film grozy, Suspiria z Tildą Swinton i Dakotą Johnson, miał premierę w 2018 roku. Scenariusz tego obrazu też napisał David Kajganich.

Czytaj także
Total
0
Reakcji