Amatorzy film 2021

Piątkowa premiera kinowa: “Amatorzy” z Kowalewskim, Dymną i Gąsiorowską

Już od jutra na dużych ekranach będziemy mogli oglądać film “Amatorzy” z Anną Dymną, Krzysztofem Kowalewskim i Romą Gąsiorowską. Jego bohaterami są niepełnosprawni intelektualnie aktorzy, którzy dostają szansę wystawienia sztuki na deskach prestiżowego teatru.

Film był emitowany podczas Konkursu Głównego 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Według reżyserki, Iwony Siekierzyńskiej, celem “Amatorów” jest lekcja empatii i ukazanie ludzkiej twarzy osób z zespołem Downa.

Amatorzy – premiera w kinach. W obsadzie Krzysztof Kowalewski i Roma Gąsiorowska

Oficjalnym dystrybutorem filmu “Amatorzy” jest Autograf. Na jego stronie można znaleźć krótki opis fabuły:

— Teatr Krzyśka i jego niepełnosprawni intelektualnie aktorzy wygrywają festiwal. Nagrodą, ufundowaną przez zawodowy teatr, jest zrealizowanie spektaklu. Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania: właśnie pracują nad nową sztuką “Grek Zorba”. Okazuje się jednak, że nagrodą jest udział w Festiwalu Szekspirowskim. Decydują się podjąć wyzwanie. Ma im w tym pomóc gwiazda filmowa.

Amatorzy film 2021
“Amatorzy” – już jutro w kinach / Foto Prime News: autograffilm.pl

Postać znanej aktorki, Wiktorii, gra w filmie Roma Gąsiorowska (“Sala samobójców”, “Córki dancingu”). Gwiazdami sceny są też Krzysztof Kowalewski i Małgorzata Zajączkowska, a Mariusz Bonaszewski (“Krew z krwi”) gra dyrektora teatralnego. W pozostałych rolach zobaczymy między innymi Annę Dymną, Wojciecha Solarza, Marcina Kwaśnego, Marzenę Gajewską, Annę Kujawską i Marcina Wentę. Agnieszka Holland i Małgorzata Kożuchowska pojawiają się w rolach cameo, niewymienione w czołówce.

Według Siekierzyńskiej “Amatorzy” to film o ludziach niezwykle wrażliwych i ciepłych, ale też o “artystycznym mikrokosmosie”. Poprzedni projekt reżyserki, dramat obyczajowy “Moje pieczone kurczaki”, wszedł do kin jesienią 2002 roku. Później Siekierzyńska nakręciła jeszcze film średniometrażowy “Obcey” oraz miniserial “Spotkania”.

Premierę “Amatorów” pierwotnie planowano na 2020 rok. Ostatecznie ukaże się on na ekranach już jutro, 28 maja. Jest to ostatni film z udziałem Krzysztofa Kowalewskiego, który zmarł prawie cztery miesiące temu.

Czytaj także
Total
0
Reakcji