Szybcy i wściekli 9

Pierwsze, mieszane recenzje “Szybkich i wściekłych 9”: “wspaniała rozrywka”, “najgorsi ‘Szybcy’ w historii”

Można powiedzieć, że czas oczekiwania na Szybkich i wściekłych 9 dobiegł końca – przynajmniej dla mieszkańców dwóch państw, jednego bardziej, drugiego mniej odległego. 19 maja widowisko z gatunku akcji trafiło do kin w Hongkongu oraz Rosji. Z tej okazji Rotten Tomatoes, serwis agregujący recenzje profesjonalnych krytyków, odsłonił swój “tomatometer”, czyli średnią ocenę, na jaką zasłużył sobie film. Obecnie odbiór jest mocno mieszany.

Szybcy i wściekli 9 uzyskali na “Pomidorach” pięćdziesiąt procent pozytywnych recenzji, przy czym warto zaznaczyć, że średnią wyciągnięto z sześciu opinii. Wciąż nie jest to dla serii najniższa ocena: film Szybko i wściekle z 2009 roku zdobył na Rotten Tomatoes jedynie 29 proc., a Za szybcy, za wściekli (’03) dostali tylko 36 proc. dobrych recenzji.

Szybcy i wściekli 9 – recenzje filmu

Ocena Szybkich i wściekłych 9 w serwisie liczącym głosy krytyków będzie zmieniać się, kiedy film zacznie trafiać na kolejne ekrany. Premiera w USA odbędzie się dopiero 25 czerwca. Tego samego dnia sequel ma ukazać się w Polsce – na razie nie wiadomo, kto odpowiada za dystrybucję, choć ostatnie odsłony serii do kin wprowadziło United International Pictures Sp z o.o.

Trzy ze zgromadzonych na Rotten Tomatoes recenzji to głosy pozytywne, a trzy – negatywne. Owen Gleiberman z czasopisma “Variety” uznał, że nowa odsłona Szybkich i wściekłych jest “mniej wściekła” niż poprzednie, film “zanadto spogląda do tyłu, zamiast ruszyć naprzód”, a scenariusza za bardzo koncentruje się na konflikcie braci Toretto (Vin Diesel, John Cena).

Negatywną recenzję napisał John DeFore z “The Hollywood Reporter”:

— O ile Szybcy 10 nie będą ogniskować się wokół wątku podróży w czasie, trudno wyobrazić sobie, jak seria miałaby jeszcze zabłysnąć i przejść sama siebie. Chyba nie ma sensu podejmować próby, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak nudna i nadęta jest “dziewiątka”.

W “South China Morning Post” stwierdzono, że w swoim pastiszu Szybcy i wściekli 9 przypominają Moonrakera. Wyżej oceniły film serwisy “IndieWire” (“Pierwszy raz od dawna seria zmierza we właściwym kierunku”), “The Wrap” (“Porywająco niedorzeczny, ale też niedorzecznie porywający”) oraz “Screen International” (“Wspaniale komiczne sceny pościgów, nieskomplikowana, dobra rozrywka”).

Szybcy i wściekli 9 – premiera w Polsce

Pojawiły się też recenzje filmu Szybcy i wściekli 9 na Twitterze, których nie uwzględniono w serwisie Rotten Tomatoes. Courtney Howard (“Fresh Fiction”) uznaje sequel za “wspaniałą zabawę – bezwstydną i zrealizowaną na bogato”. Inne zdanie ma krytyk John Campea, według którego “dziewiątka” to najgorsza odsłona Szybkich i wściekłych od samego początku serii.

W filmie Szybcy i wściekli 9 powracają znane z poprzednich odsłon cyklu postacie – między innymi Dominic Toretto (Vin Diesel), Mia Toretto (Jordana Brewster), Letty Ortiz (Michelle Rodriguez), Roman Pearce (Tyrese Gibson) i Sean Boswell (Lucas Black). W obsadzie zobaczymy też kulturystę i trenera-celebrytę Martyna Forda, znanego ze współpracy ze Scottem Adkinsem.

Nowym nabytkiem wśród aktorów jest John Cena, który pojawi się jako Jakob Toretto – brat Dominika. Jeszcze w tym roku ukaże się film Legion samobójców: The Suicide Squad z jego udziałem.

Premiera nowych Szybkich i wściekłych w Polsce już pod koniec czerwca.

Czytaj także
Total
8
Reakcji