Premiery kinowe 29 maja

Wysyp premier kinowych 29 maja: m.in. “Cruella” i “Mortal Kombat”

Na ostatniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że 21 maja w reżimie sanitarnym otwarte zostaną obiekty kulturalne – między innymi kina. Wcześniej planowano otwarcie kin w dniu 29 maja. Na końcówkę miesiąca polscy dystrybutorzy przygotowali spragnionym wrażeń kinomanom siedem bardzo zróżnicowanych gatunkowo premier. Jedno jest pewne: każdy znajdzie na ekranach coś dla siebie.

Kina otwarte zostają wcześniej w akcie odmrażania gospodarki. Wkrótce po kinach i teatrach działalność wznowią siłownie, kluby fitness, pływalnie. 21 maja pierwszą premierą od miesięcy w polskich kinach będzie szwedzki film familijny Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu. Czy okaże się hitem – czas pokaże. Tego dnia widzowie nadal będą musieli osłaniać twarz przy użyciu maseczek chirurgicznych.

Premiery kinowe: 29 maja

Dużo ciekawiej prezentują się premiery szykowane na 29 maja. Chyba najgoręcej wyczekiwana okazuje się Cruella, z Emmą Stone w roli tytułowej. Adaptacja klasycznej animacji Disneya o Cruelli de Mon polującej na dalmatyńczyki w Polsce ukaże się na dużych ekranach, a w USA i Kanadzie będzie symultanicznie pokazywana przez Disney+.

Film wyreżyserował Craig Gillespie. W obsadzie zobaczymy, poza Stone, m.in. Emmę Thompson, Joela Fry’a, Paula Waltera Hausera i Marka Stronga.

Polską premierą będzie też 29 maja hit Warnera, Mortal Kombat. Adaptacja serii gier o tym samym tytule zarobiła do tej pory prawie 73 mln dolarów (wszystko to w ogólnoświatowym reżimie pandemicznym) i ma szansę na realizację nie jednego, a czterech (!) sequeli.

W filmie Mortal Kombat grupa wojowników staje do walki w śmiertelnym pojedynku, który odbywa się w świątyni boga Raidena. Role przodujące grają: Lewis Tan (pojawia się jako Cole Young), Mehcad Brooks (Jackson “Jax” Briggs), Jessica McNamee (Sonya Blade) i Josh Lawson (Kano). Adaptacja chwalona była za wierny przekład, podobieństwo do pierwowzoru i szlif techniczny.

Nomadland to kolejny tytuł, który powinni kojarzyć kinomani. Film wywalczył Oscara za najlepszą produkcję roku, dwie inne złote statuetki na tej samej gali i blisko dwieście innych mniej lub bardziej prestiżowych wyróżnień. Dramat z nurtu slow cinema wchodzi na ekrany kin 29 maja, choć jego premierę planowano już w marcu, a później przekładano ją kilkukrotnie na kwiecień. Czas najwyższy, by świetne kino dostało szansę na emisję w odpowiednich warunkach.

Nomadland opowiada o życiu owdowiałej Fern (Frances McDormand) i jej wędrówce vanem przez Stany Zjednoczone. Krytycy pochwalili film za empatię i autentyzm, a przede wszystkim za aktorski tour de force McDormand.

Czytaj też: Top 10 – filmy, które musisz zobaczyć, jeśli pokochałeś Nomadland

Otwarcie kin. Premiery kinowe – 29 maja

Ponad pół roku po premierze światowej w polskich kinach ukaże się też animacja Krudowie 2: Nowa era – kontynuacja przeboju kasowego z 2013 roku. W filmie swoje głosy podłożyli Nicolas Cage, Cloris Leachman (jeden z ostatnich występów przed jej śmiercią), Ryan Reynolds i wspomniana już Emma Stone.

Polski dystrybutor, United International Pictures Sp z o.o., tak opisuje fabułę Nowej ery:

Krudowie potrzebują nowego miejsca do życia. Tak więc pierwsza prehistoryczna rodzina wyrusza w świat w poszukiwaniu bezpieczniejszego miejsca, które można by nazwać domem. Kiedy odkrywają idylliczny raj otoczony murem, raj który spełnia wszystkie ich potrzeby, myślą, że ich problemy zostały rozwiązane… z wyjątkiem jednej rzeczy. Mieszka tam już inna rodzina: Bettermanowie.

Starszych widzów może zainteresować dramat Pierwsza krowa w reżyserii Kelly Reichardt. Twórczyni Kobiecego świata z Kristen Stewart tym razem ekranizuje książkę The Half-Life Jonathana Raymonda – o kucharzu, który zostaje traperem w stanie Oregon i zakłada wspólny biznes z chińskim imigrantem. Akcja filmu toczy się w zachodniej Ameryce dziewiętnastego wieku.

Pierwsza krowa chwalona była m.in. za minimalistyczną fabułę i znalazła się w końcoworocznych notowaniach najlepszych filmów 2020 roku u ponad stu krytyków. W Stanach dystrybucję First Cow sprawowało A24.

29 maja Kino Świat wprowadza na ekrany dwa “swoje” filmy. Pierwszy to Nocny konwój – bezkompromisowy kryminał o dylemacie moralnym: jeśli paryscy policjanci zawiozą tadżyckiego imigranta na lotnisko, trafi on następnie do swojego kraju i tam poniesie śmierć. W rolach głównych Omar Sy i Virginie Efira.

Debiut kinowy zalicza też polska komedia romantyczna Druga połowa, z Maciejem Musiałem, Marianną Zydek, Małgorzatą Rozenek-Majdan i Cezarym Pazurą. Film to historia miłości od pierwszego wejrzenia, którą wyróżnia nietypowy dla gatunku wątek piłkarski.

Czytaj też: Druga połowa – Małgorzata Rozenek-Majdan o pracy przy filmie

Czytaj także
Total
0
Reakcji