Obecność 3: Na rozkaz diabła

“Obecność 3”: scena z łóżkiem wodnym inspirowana “Koszmarem z ulicy Wiązów”

Na początku maja w sieci pojawiły się nowe zdjęcia promujące film Obecność 3: Na rozkaz diabła. Jedno z nich przedstawia charakterystyczną scenę: chłopiec odpoczywający na łóżku wodnym zaatakowany zostaje przez bladą jak ściana, trupią dłoń, która wydostaje się spod materacu. Przebłyski sekwencji widzieliśmy już w kwietniowym zwiastunie.

Spostrzegawczy internauci zauważyli, że scena mocno przypomina podobne momenty z innych, starszych horrorów – zwłaszcza kultowego Koszmaru z ulicy Wiązów 4. Reżyser nadchodzącej Obecności 3 Michael Chaves powiedział dziennikarzom “Bloody Disgusting”, że skojarzenia nie są przypadkowe.

Obecność 3: Na rozkaz diabła – związek z Koszmarem z ulicy Wiązów 4

Film Obecność 3: Na rozkaz diabła ukaże się 28 maja w kinach brytyjskich i 4 czerwca na ekranach w USA. Nadwiślaną premierę Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o. o. zaplanował na 11 czerwca.

W horrorze inspirowanym historią, do jakiej doszło w Stanach Zjednoczonych na początku lat osiemdziesiątych, pada wiele nawiązań do klasycznego kina grozy. W zwiastunie uwagę zwrócił obraz księdza, który wysiada z taksówki i w ciszy przygląda się posiadłości opanowanej przez demona. Podobne ujęcie znamy z wyróżnionego dwoma Oscarami Egzorcysty (1973).

Ciekawym pomysłem okazała się wspomniana scena z udziałem łóżka wodnego. W wywiadzie dla serwisu “Bloody Disgusting” Chaves wyjawił:

— Wychowałem się, oglądając horrory na kasetach VHS, a najbardziej ukształtowała mnie seria Koszmar z ulicy Wiązów. Pierwszą odsłoną, która widziałem, była “czwórka” – to w niej pojawiła się scena z łóżkiem wodnym, w którym kryje się Freddy Krueger. W mojej Obecności pojawia się bezwstydne odwołanie do tego filmu. Jak na ironię, mój asystent reżyserski, Jeffrey Wetzel, pracował z Rennym Harlinem przy Koszmarze z ulicy Wiązów 4. Zdradził mi wszystkie “łóżkowo-wodne” sekrety.

W kultowym ustępie Koszmaru z ulicy Wiązów 4: Władcy snów (1988) wystąpili Robert Englund jako Krueger i Rodney Eastman jako Joey Crusel. I Koszmar…, i Obecność to serie produkowane przez New Line Cinema.

Obecność 3: Na rozkaz diabła
Koszmar z ulicy Wiązów 4: Władca snów (1988) – wspomniana scena / Foto Prime News: New Line Cinema

Obecność 3: Na rozkaz diabła – kiedy polska premiera?

Dzięki wydumanej scenie Michael Chaves złożył hołd swojej ulubionej serii horrorów i postaci samego Kruegera. Co ciekawe, motyw łóżka wodnego wykorzystano też w innych filmach grozy – m.in. w Narzeczonej laleczki Chucky z 1998 roku.

— Przygotowując się do reżyserii Obecności 3, mogłem powrócić do wszystkich swoich ulubionych straszaków. Filmy z sagi Obecność są jak listy miłosne pisane najlepszym, najbardziej klasycznym tytułom z gatunku grozy. Na przykład w pierwszej odsłonie pada nawiązanie do Zemsty po latach Petera Medaka – zauważa Chaves.

W filmie Obecność 3: Na rozkaz diabła występują Vera Farmiga, Patrick Wilson, Ruairi O’Connor, Sarah Catherine Hook, Julian Hilliard, Charlene Amoia i Ronnie Gene Blevins. Wilson i Farmiga powracają jako Ed i Lorraine Warrenowie – słynni badacze zjawisk paranormalnych. Warrenowie zajmują się w sequelu sprawą mężczyzny oskarżonego o morderstwo. Utrzymuje on, że nie chciał nikogo zabić, ale kazał mu Szatan – stąd oryginalny tytuł filmu: The Conjuring: The Devil Made Me Do It.

Polska premiera wyczekiwanej kontynuacji już 11 czerwca 2021 roku.

Czytaj także
Total
0
Reakcji