Aktorzy którzy zmarli na COVID-19

Aktorzy, którzy zmarli na COVID-19

Koronawirus nie oszczędza nikogo, a w wyniku infekcji COVID-19 umierają wszyscy – tak zwani zwykli ludzie, politycy, artyści sceny muzycznej, kina i telewizji. Oto smutna lista aktorów, którzy odeszli w wyniku zakażenia koronawirusem.

Aktorzy, którzy zmarli na COVID-19

Ryszard Kotys

Słynny ekranowy Marian Paździoch zmarł 28 stycznia w Poznaniu, wkrótce po tym, jak lekarze wykryli u niego infekcję koronawirusową. Wcześniej ciężko chorował między innymi z powodu zapalenia płuc i demencji starczej. Z aktorstwem Kotys był związany od lat pięćdziesiątych. Występował na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu i Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Współpracował z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Wojciech Jerzy Has czy Agnieszka Holland. Widzieliśmy go, poza Światem według Kiepskich, w Wiedźminie i Rozmowach kontrolowanych.

Tommy Lister Jr.

Urodzony w 1958 roku aktor charakterystyczny. Miał za sobą karierę profesjonalnego wrestlera, ale w ostatnich latach życia był kojarzony głównie z ról aktorskich. Zagrał w komediodramacie Piątek z Ice Cube’em, Mrocznym rycerzu Christophera Nolana, u Tarantino w Jackie Brown. Był też Prezydentem Lindbergiem w kultowym filmie science-fiction Piąty element. Znany pod ironiczną ksywką “Tiny”.

Zmarł 10 grudnia w Kalifornii w wieku 62 lat.

Aktorzy którzy zmarli na COVID-19
Aktorzy, którzy zmarli na COVID-19: Tom Lister Jr. / Foto Prime News: Wikimedia Commons

Cloris Leachman

Znakomita aktorka komediowa i dramatyczna, kojarzona między innymi z filmów Mela Brooksa. Wsławiła się rolą pani Blucher w parodii Młody Frankenstein oraz Ostatnim seansem filmowym – za który nagrodzono ją Oscarem. Za kreację w serialu komediowym Phyllis uhonorowana Złotym Globem.

Wystąpiła też w Zwariowanym świecie Malcolma, Bękartach wojny, westernie Butch Cassidy i Sundance Kid. Zmarła we śnie we własnym domu. Przyczyną był udar mózgu, ale do zgonu przyczyniła się infekcja covidowa.

Antonio Sabàto Sr.

Aktor filmowy i telewizyjny, znany ze spaghetti westernów i włoskiego kina eksploatacji. Za rolę w dramacie sportowym Grand Prix (1966) był nominowany do Złotego Globu w kategorii najbardziej obiecujący aktor. Pojawił się potem w kultowym filmie science-fiction Barbarella z Jane Fondą, Dwukrotnym strzale z Klausem Kinskim, u Alberto De Martino w horrorze giallo L’uomo dagli occhi di ghiaccio.

Jego syn to słynny amant Antonio Sabato Jr. – gwiazdor Mody na sukces.

Piotr Machalica

Koronawirus pokonał też polskiego aktora Piotra Machalicę – kojarzonego jako kapitana Popczyka w Zabij mnie, glino oraz seksuologa Pasikonika ze Sztuki kochania. Ponadto Machalica ma na koncie pamiętne role w takich produkcjach, jak Prawo ojca, Dzień świra i Złoto dezerterów. Krzysztof Kieślowski obsadził go w nagrodzonym Złotym Lwem dramacie psychologicznym Krótki film o miłości.

Aktor zmarł w warszawskim szpitalu MSWiA, mając 65 lat. Przykre informacje przekazała mediom Krystyna Janda.

Dariusz Gnatowski

Urodzony w 1961, zmarł pod koniec października 2020 roku w wieku 59 lat. Przez wiele lat borykał się z problemem otyłości i retinopatii cykrzycowej. Jesienią ubiegłego roku trafił do krakowskiego szpitala, gdzie leczono u niego zapalenia płuc. Nie udało się go odratować i zmarł jeszcze tego samego dnia – powodem była ostra niewydolność oddechowa wywołana m.in. przez wirus COVID-19.

Gnatowski pojawiał się na deskach krakowskiego Teatru Scena, a później też Teatru Ludowego. Na dużym ekranie debiutował w filmie sensacyjnym Miasto prywatne, u boku Bogusława Lindy. Aktorzy dzielili potem plan Sary i Demonów wojny według Goi. Widzowie pokochali Gnatowskiego jako Arnolda Boczka w Świecie według Kiepskich (1999-2020).

Dawn Wells

Pamiętna Mary Ann Summers z sitcomu stacji CBS Wyspa Gilligana. W serialu grała przez trzy sezony i pojawiła się niemal we wszystkich jego odcinkach. Wystąpiła też w filmach kontynuujących wątek tytułowej wyspy. Inne seriale z jej udziałem to Bonanza, Dzieciaki, kłopoty i my, Słoneczny partol, Alf. U boku Tima Curry’ego pojawiła się w komedii Anioł stróż z 1996 toku.

Zmarła 30 grudnia w Los Angeles. Miała 82 lata.

Aktorzy którzy zmarli na COVID-19
Aktorzy, którzy zmarli na COVID-19: Dawn Wells / Foto Prime News: Wikimedia Commons

Mieczysław Morański

27 grudnia z powodu zakażenia koronawirusem zmarł aktor Mieczysław Morański. Pojawiał się w filmach, telewizji, kojarzony jest też z pracy dubbingowej. Współpracował z Teatrem Polskim w Warszawie, Teatrem Dramatycznym i Teatrem Rampa. Wystąpił w blisko sześćdziesięciu serialach, m.in. w Klanie, Ranczu oraz M jak miłość. Podkładał głos pod postać Asterixa w filmach o słynnym Galu.

Morański miał 60 lat. W mediach społecznościowych pożegnali go Piotr Furman i Kamila Boruta.

Ryszard Ronczewski

Debiutował w Teatrze Powszechnym w Łodzi, absolwent tutejszej “Filmówki”. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych zajmował stanowisko reżysera w gdańskim Teatrze Muzycznym. Widzieliśmy go jako Heinricha von Plauena w Krzyżakach, jako zbójcę w O dwóch takich, co ukradli księżyc, jako Eunane w Faraonie. Młodszym widzom dał się poznać jako Franciszek Sudecki w Pokłosiu.

Miał 90 lat.

Samantha Fox

Amerykańska aktorka znana z filmów klasy “B” i kina pornograficznego (nie mylić z brytyjską wokalistką o tym samym imieniu). Doris Wishman powierzyła jej rolę główną w horrorze typu slasher A Night to Dismember z 1983 roku. Wpisana do alei sław magazynu “Adult Video News”.

Urodzona pod nazwiskiem Stasia Therese Angela Micula, zmarła w pierwszej fazie pandemii COVID-19, 22 kwietnia 2020. Przyczyną śmierci była ostra choroba układu krążenia.

Carol Sutton

Aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna z Luizjany. W trakcie swojej trwającej blisko pięćdziesiąt lat kariery zaliczyła występy w takich filmach, jak Służące, 21 Jump Street, Ray, Raport Pelikana i Stalowe magnolie. Ostatnio widzieliśmy ją w odcinku Krainy Lovecrafta z września 2020 roku, gdzie grała Panią Osbertę.

Jiří Menzel

Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, aktor. Jeden z czołowych twórców Czechosłowackiej Nowej Fali, nominowany do nagrody BAFTA za tragikomedię Pociągi pod specjalnym nadzorem (1966). Zagrał w osiemdziesięciu filmach i produkcjach telewizyjnych, z których najbardziej znane to Operacja Dunaj, Palacz zwłok i Zbyt głośna samotność.

Przejdź na stronę główną Prime News

Czytaj także
Total
1
Reakcji