od kiedy otwarte kina

Luzowanie obostrzeń. Rząd otwiera kina i teatry

Podczas konferencji prasowej z udziałem ministra Adama Niedzielskiego i premiera Mateusza Morawieckiego ogłoszone zostały zmiany dotyczące restrykcji covidowych. Z powodu mniejszej liczby nowych infekcji koronawirusem po 4 maja swoją działalność wznowią między innymi kina, galerie sztuki i teatry.

Fanów dziesiątej muzy czy wypadów na spektakl teatralny ucieszy wiadomość, że rząd podjął decyzję o otwarciu instytutów sztuki i kultury. Nowo otwarte obiekty są częścią większego planu majowego odmrażania gospodarki.

Poza kinami czy galeriami otwarte zostaną też hotele, restauracje i szkoły.

Luzowanie obostrzeń – maj 2021. Od kiedy otwarte kina i teatry?

Konferencja odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Według Morawieckiego trzecia fala pandemii COVID-19 w Polsce uległa “przełamaniu”, co daje powody do “ostrożnego optymizmu”. Premier pełen nadziei podkreśla, że najgorsze informacje o liczbie nowych zakażeń koronawirusowych możemy już mieć za sobą.

Czytaj także: Od kiedy otwarte hotele i restauracje?

Od 1 maja możliwe będzie ponownie uprawianie sportów na świeżym powietrzu w grupach (maksymalnie do 50 osób), ale też w przestrzeniach zamkniętych (w przypadku nieletnich i grup zorganizowanych). W pięciu województwach otworzą się też salony kosmetyczne i zakłady fryzjerskie.

Bardzo wielu Polaków interesują informacje, od kiedy otwarte będą kina i czy wreszcie uda się je utrzymać w takim stanie dłużej. Nie powrócimy do nich w “tradycyjnym” ujęciu, za to od 15 maja otwarte będą kina działające na świeżym powietrzu (z obłożeniem do nie więcej niż 50 procent). Tego samego dnia otwarte zostaną teatry – również z opcją spektakli plenerowych.

Niedzielski zaznacza:

– Dajemy możliwość funkcjonowania bez maseczek na zewnątrz (15 maja – przyp.). Otwieramy również gastronomię zewnętrzną, teatry, kina na świeżym powietrzu z obłożeniem 50 proc. i co bardzo ważne, imprezy okolicznościowe, czyli wesela i komunie. (…) Ale powtarzam, to jest na świeżym powietrzu, tak żeby w miarę bezpiecznie realizować te uroczystości.

Luzowanie obostrzeń w maju. Od kiedy otwarte kina, teatry, muzea i obiekty kultury?

Mniejszy rygor obejmie inne instytucje kultury. Od kiedy otwarte będą muzea i galerie sztuki? Na konferencji poinformowano, że już od 4 maja. Ma obowiązywać limit: na piętnastu metrach kwadratowych przebywa tylko jedna osoba. Tego samego dnia i na tych samych warunkach do “życia” wracają sklepy meblowe, budowlane i galerie handlowe. W muzeach i galeriach sztuki będzie pilnowany reżim sanitarny.

Po 15 maja przywrócone zostaną też imprezy sportowe. Morawiecki powiedział także, że opcją jest zniesienie nakazu zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Jeśli wskaźnik zakażeń COVID-19 na 100 tys. ludzi spadnie poniżej piętnastu, będzie możliwe nienoszenie masek ochronnych.

Od kiedy otwarte będą kina już nie plenerowe, a tradycyjne? Rząd zapowiada, że nastąpi to już 29 maja – jeśli nie pogorszy się sytuacja covidowa i nie zwiększy się liczba nowych zakażeń. Maksymalne obłożenie kina musi mieścić się w granicy 50 proc. Tego samego dnia i na tych samych zasadach działalność wznowią teatry stacjonarne.

Ze wszystkimi zmianami dotyczącymi obostrzeń w maju zapoznać możecie się tutaj.

Czytaj także
Total
0
Reakcji