Wiesława Mazurkiewicz nie żyje

Nie żyje aktorka Wiesława Mazurkiewicz – gwiazda “Faraona”

Wiesława Mazurkiewicz nie żyje – wybitna polska aktorka i gwiazda filmu Faraon Jerzego Kawalerowicza odeszła w wieku 95 lat. Tragiczne wieści przekazała Zofia Lutkiewicz, wnuczka artystki.

Mazurkiewicz miała za sobą trwającą blisko siedemdziesiąt lat karierę aktorską. Pozostawiła po sobie dziesiątki ról, które zapisały się w pamięci widzów jako pamiętne, poruszające, a nawet kultowe.

Wiesława Mazurkiewicz nie żyje. Widzowie na zawsze zapamiętają ją dzięki wiązance świetnych ról

Wiesława Mazurkiewicz zmarła 20 kwietnia – w tym momencie przyczyny śmierci są jeszcze publicznie nieznane. Wnuczka Zofia Lutkiewicz podzieliła się na Facebooku emocjonalnym wpisem, w którym pożegnała słynną aktorkę:

— Kochana Babciu, dziękuje Ci za Twoje ciepło i uśmiech, za to, że zawsze motywowałaś mnie do tego, żeby sięgać po więcej, być lepszym człowiekiem. Dla niektórych na zawsze będziesz Królową Nikotris z Faraona, albo major Hanną Bösel ze Stawki…, ale dla mnie zawsze będziesz Bunią… i moją prywatną Profesor McGonagall. (pisownia oryginalna)

Debiutowała epizodem w filmie sensacyjnym Niedaleko Warszawy z 1954 roku. Świat kina szybko docenił jej talent i urodę. Pojawiła się następnie jako Wanda w komedii Godzina pąsowej róży, żona Horna w adaptacji Kochanków z Marony i wreszcie otrzymała rolę królowej Nikotris w epickim dramacie Kawalerowicza Faraon. Była to jedna z pierwszych polskich superprodukcji, a przy okazji film znakomicie oceniony przez krytyków – nominowany zresztą do Oscara i pokazywany na zamknięciu festiwalu w Cannes. Wiesława Mazurkiewicz zagrała w nim przodującą rolę kobiecą, a jej kariera nabrała rozpędu.

Widzowie doskonale znają jako jako Kulwiecównę z Potopu Jerzego Hoffmana, strażniczkę więzienną w Przesłuchaniu, czy major Hannę Bösel w serialu Stawka większa niż życie.

Zmarła Wiesława Mazurkiewicz – aktorka miała 95 lat

Wiesława Mazurkiewicz urodziła się 25 marca 1926 roku w Łodzi. Studiowała w tutejszej “filmówce”, a potem przez lata pojawiała się na scenach warszawskich teatrów (m.in. Teatr Narodowy, Och Teatr). Regularnie występowała w filmach kinowych i produkcjach telewizyjnych. Dubbingowała też filmy o Harrym Potterze. Ostatnią rolę stworzyła w serialu TVP1 Strażacy.

Związek Artystów Scen Polskich pożegnał Mazurkiewicz jako kobietę “zawsze ciepłą, serdeczną i z ogromnym sercem”, dodając: “Wiesiu, będzie nam Cię bardzo brakowało”.

W 2016 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało aktorce Srebrny Medal w kategorii: “Zasłużona Kulturze Gloria Artis”.

Wiesława Mazurkiewicz zostanie pochowana na Alei Zasłużonych Cmentarza Powązkowskiego, tuż obok córki Katarzyny.

Czytaj także
Total
0
Reakcji