bernard madoff filmy

Bernard Madoff nie żyje. Te filmy i seriale przedstawiają historię oszusta wszechczasów

Bernard Madoff nie żyje. W wieku 82 lat zmarł twórca największej piramidy finansowej na świecie – oszust wszechczasów, jak mówiły o nim media. Madoff umarł podczas odbywania kary 150 lat pozbawienia wolności za oszustwa finansowe na ogromną skalę. Był postacią niesławną, ale też kultową – do tego stopnia, że zainspirował powstanie sztuk teatralnych, utworów muzycznych i dzieł filmowych. Skupmy się na tych ostatnich.

Jak poinformowała dziś agencja Associated Press, Madoff zmarł w środę 14 kwietnia w więzieniu federalnym w Butner w Karolinie Północnej. Mężczyzna cierpiał m.in. na ostrą niewydolność nerek.

Filmy o Madoffie

W 2010 roku autorka sztuk teatralnych Deb Margolin napisała dramat Imagining Madoff, który stanowił historię jej zmyślonego spotkania z Bernardem Madoffem. Rok później nad postacią słynnego Amerykanina pochylił się Jeff Prosserman w swoim dokumencie Chasing Madoff. Film skupiał się głównie na piramidzie finansowej, znanej jako Ponzi scheme.

Madoff “zainspirował” też wątek w tragikomedii Woody’ego Allena Blue Jasmine z 2013 roku. W filmie pojawia się para, która zostaje uwikłana w podobny skandal finansowy. O podobieństwach narracyjnych pisano między innymi w “The Wall Street Journal”.

Jeszcze w 2013 roku ukazał się film dokumentalny W Bogu pokładamy nadzieję w reżyserii duetu Derek Anderson-Victor Kubicek. Główną rolę powierzono w filmie niejakiej Eleanor Squillari, która przez blisko dwadzieścia pięć lat była sekretarką Bernarda Madoffa. Film traktuje o jej “poszukiwaniach prawdy” o słynnej piramidzie finansowej.

Bernard Madoff – filmy, powieści i… piosenki o słynnym oszuście

W 2017 roku premierę miał chyba najpopularniejszy film o Madoffie – Arcyoszust Barry’ego Levinsona. Dramat kryminalny powstał z myślą o emisji na kanale HBO, a rolę tytułową zagrał w nim Robert De Niro. Michelle Pfeiffer wystąpiła jako żona oszusta wszechczasów Ruth, a Alessandro Nivola gra jego syna, Marka. De Niro za swoją kreację zdobył nagrodę Satelita, był też nominowany do Emmy i Złotego Globu.

W 2016 r. widzowie mieli okazję obejrzeć miniserial Madoff, w Stanach Zjednoczonych nadawany przez telewizję ABC. Czteroodcinkowa produkcja zebrała zasadniczo dobre recenzje krytyków, a szczególnie chwalono Richarda Dreyfussa w roli głównej. Blythe Danner odegrała rolę żony tytułowego antybohatera.

O Bernardzie Madoffie napisano też kilka książek, w których historia jego oszustwa jest fabularyzowana (m.in. The Widow of Wall Street). Do Madoffa odnoszą się również piosenki: między innymi metalowy kawałek “Face to the Floor” zespołu Chevelle.

Czytaj także
Total
0
Reakcji