Godzilla vs. Kong - box office

Godzilla vs. Kong – box office. 285 mln USD w kieszeni twórców

Warner Bros. i Legendary Pictures mają kolejny przebój w garści. Pomimo reżimu pandemicznego film Godzilla vs. Kong zgarnął ponad 285 mln dolarów w światowych kinach. Blockbuster, który ukazał się na dużych ekranach 24 marca, zaliczył najlepszy box-office’owy debiut od początku pandemii COVID-19.

Zanim film wydano w Stanach Zjednoczonych 31 marca, trafił on do kin w trzydziestu ośmiu krajach i w ciągu pierwszych pięciu dni wygenerował zyski sięgające 70 mln USD. Później, po pierwszym tygodniu od premiery, zarobił 123,1 mln USD – więcej niż przewidywał Warner.

Godzilla vs. Kong – box office w ogniu

Film Godzilla vs. Kong Adama Wingarda jest najszybciej zarabiającym przebojem kinowym w czasach pandemii. Próg 200 mln dolarów w notowaniu box-office’u przekroczył po dwunastu dniach od premiery, podczas gdy Tenet Christophera Nolana zainkasował tę kwotę dopiero po dwudziestu czterech dniach. Co więcej, Tenet zarobił ostatecznie 363 mln dolarów, kosztując ponad 200 mln, a film o Godzilli i King Kongu, z budżetem sięgającym 160 mln USD, już teraz jest na dobrej drodze, by zwrócić twórcom koszty produkcyjne.

Wygląda na to, że pomimo utrudnień i restrykcji covidowych widzowie chcą oglądać filmy na dużym ekranie – zwłaszcza te widowiskowe, stworzone, by podziwiać je w warunkach kinowych, a do takich należy Godzilla vs. Kong.

Godzilla vs. Kong – box office. Jeden z najlepiej zarabiających filmów 2021 roku

Godzilla vs. Kong jest obecnie trzecim najbardziej dochodowym filmem 2021 roku. Pierwsze miejsce tej listy zajmuje chińska komedia Ni hao, Li Huan Ying (lub Hi, Mom; zysk: 821,5 mln USD), a drugie – Detective Chinatown 3 (688 mln USD). Pierwszą dziesiątkę notowania zamyka animacja Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time. Większość produkcji w zestawieniu to produkcje azjatyckie – chociażby w Chinach kina pozostają otwarte.

Andrew Cripps, dyrektor ds. międzynarodowej dystrybucji w Warner Bros., tak komentuje olbrzymi sukces nowego filmu z kanonu MonsterVerse:

— Nie jest niczym dziwnym, że dwa ikoniczne potwory zapędziły widzów z powrotem do sal kinowych, wyprzedzając najśmielsze oczekiwania twórców. W Chinach notujemy niesamowite zyski, mocne otwarcia zaliczyliśmy też w kinach australijskich, tajwańskich, meksykańskich czy arabsko-saudyjskich. Liczymy na ogromne sukcesy dookoła świata.

Godzilla vs. Kong – box office. Sukces filmu to “dobry znak” dla kin

Mary Parent z Legendary Films podkreśla, że sukces Godzilla vs. Kong przywraca nadzieję branży kinowej, dodając: “To dobry znak dla kin, do których, jak widać, ludzie nadal chcą uczęszczać.”

Godzilla vs. Kong to najlepiej zarabiający film w dorobku Adama Wingarda, który rozpoczynał karierę jako reżyser niezależnych horrorów. W 2016 roku jego film Blair Witch zainkasował 45,2 mln USD. Kolejna pozycja, Notatnik śmierci, ukazała się na Netfliksie.

Poprzedni film o Godzilli z serii MonsterVerse, Godzilla II: Król potworów, zarobił 386 mln dolarów dookoła świata. Z kolei ostatni blockbuster o King Kongu, Kong: Wyspa Czaszki, wygenerował zyski sięgające 567 mln USD.

Czytaj także
Total
0
Reakcji