Borat oscarowym rekordzistą

Borat oscarowym rekordzistą. Trafił do Księgi Rekordów Guinnessa

Borat oscarowym rekordzistą. Najnowszy film o przygodach fikcyjnego dziennikarza z Kazachstanu być może nie zapisze się w kartach historii jako wybitny oscarowy zwycięzca (dostał dwie nominacje do prestiżowej nagrody), ale zdołał trafić do Księgi Rekordów Guinnessa. Spośród wszystkich nominowanych do Oscara produkcji żadna wcześniej nie mogła “pochwalić się” tak długim tytułem.

Pełny tytuł ubiegłorocznego mockumentu to: “Kolejny film o Boracie: Tłusta łapówka dla amerykańskiego reżimu, by naród kazachski znów być wielki”. Tytuł oryginalny – “Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan” – liczy sobie 110 znaków bez spacji i 127 ze spacjami.

Borat oscarowym rekordzistą – nietypowy sukces Sachy Barona Cohena

Żaden wcześniej nominowany do Nagrody Akademii Filmowej film nie nosił tak długiego tytułu. Poprzedni przodownik, “Ci wspaniali mężczyźni w swych latających maszynach”, oryginalnie figurował pod tytułem: “Those Magnificent Men in Their Flying Machines, or How I Flew from London to Paris in 25 hours 11 minutes”. Brytyjska komedia w 1966 roku walczyła o Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny, ale przegrała bitwę z melodramatem “Darling” Johna Schlesingera.

Oryginalny tytuł “Wspaniałych mężczyzn…” był krótszy o całe dwadzieścia cztery znaki. W ten sposób został Borat oscarowym rekordzistą, o co jeszcze kilka miesięcy temu nikt by go nie posądził.

Borat oscarowym rekordzistą – najdłuższy tytuł w historii Akademii Filmowej

“Kolejny film o Boracie”, choć dobrze oceniony przez krytyków, nie był posądzany o to, że odniesie sukces na gali Oscarów. Ostatecznie i tak dostał dwie nominacje do najbardziej prestiżowej nagrody w świecie kina: za scenariusz adaptowany oraz aktorkę drugoplanową. Pochodząca z Burgas Maria Bakalova została pierwszą Bułgarką w historii, którą nominowano do Oscara.

Zobacz też: Legion samobójców: The Suicide Squad. Zwiastun, fabuła, plakaty, premiera

Sam Baron Cohen został wyróżniony Złotym Globem za rolę komediową (tytułowego Borata) oraz w kategorii najlepszy film – komedia lub musical (był bowiem producentem filmu).

93. ceremonia wręczenia Nagród Akademii Filmowej odbędzie się za mniej niż miesiąc: 25 kwietnia. Tegoroczną galę wyprodukuje Steven Soderbergh, a wyreżyseruje Glenn Weiss.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji