Christopher Plummer nie żyje

Christopher Plummer nie żyje. Miał 91 lat

Christopher Plummer nie żyje – W wieku dziewięćdziesięciu jeden lat zmarł Christopher Plummer – jeden z najwybitniejszych aktorów kanadyjskich. W ciągu swojej niezwykle udanej kariery, która trwała ponad siedem dekad, zagrał w dwustu filmach i serialach, zdobywając blisko pięćdziesiąt prestiżowych nagród. Stworzył też wiele kreacji teatralnych.

Christopher Plummer nie żyje

Plummer zmarł 5 lutego w godzinach porannych, w swoim domu w Weston, w stanie Connecticut. Rodzina aktora wydała oświadczenie, wedle którego śmierć była „spokojna”, a Plummer miał wokół siebie najbliższych, w tym 53-letnią żonę Elaine Taylor.

Christopher Plummer – skarb narodowy Kanady

Lou Pitt, wieloletni przyjaciel Plummera i jego manager, wystosował pożegnalne oświadczenie, które cytuje serwis CBC News:

Chris był niezwykłym człowiekiem, który głęboko kochał to, co robił. Zawód aktora traktował ze staroświecką estymą, rzucał autoironicznymi żartami, jego słowa były muzyką. Dotknął nasze serca jako wielki artysta i wybitny człowiek.

Pitt nazywa Plummera skarbem narodowym Kanady. W jego słowach nie ma cienia przesady. Udana kariera artysty scenicznego była dla niego początkiem aktorskiej ścieżki. W połowie lat sześćdziesiątych Robert Wise obsadził go u boku Julie Andrews w pamiętnym musicalu „Dźwięki muzyki”, gdzie grał szorstkiego kapitana marynarki wojennej Georga von Trappa. Choć Akademia Filmowa okradła go z zasłużonego Oscara, dziś to jedna z jego najbardziej cenionych ról.

christopher plummer
Christopher Plummer i Julie Andrews na planie „Dźwięków muzyki”. Foto Prime News: Wikimedia Commons

Plummer regularnie pojawiał się na dużym ekranie i zdobył wiele prestiżowych wyróżnień, między innymi za „Morderstwo na zlecenie” czy „Informatora”. Złotym okresem okazał się dla niego początek ubiegłej dekady. W komediodramacie „Debiutanci” wystąpił jako homoseksualista w podeszłym wieku, dokonujący coming outu przed synem (Ewan McGregor). Tylko za tę kreację przyznano mu prawie pięćdziesiąt nominacji i nagród filmowych, w tym najważniejszego Oscara. W wieku osiemdziesięciu dwóch lat został najstarszym laureatem tej statuetki w kategorii aktorskiej.

Wszyscy kochają Plummera

Często gościł na małym ekranie, był zdobywcą dwóch nagród Emmy (1977, 1994). Czarował występami na Broadwayu, w teatrach Ontario i londyńskiego West Endu. Był Jagonem w adaptacji „Otella”, szekspirowskim Królem Learem, Makbetem, Cyrano de Bergeraciem. Nie bał się żadnej roli, według aktora Gordona Pinsenta dał się poznać jako wszechstronny artysta, „czarodziej sceny”. Ostatnio widzieliśmy go w komedii kryminalnej „Na noże”, gdzie zagrał obrzydliwie bogatego powieściopisarza, sprawcę ogromnych kłopotów rodziny Thrombeyów. Filmografię Plummera zamyka animacja „Heroes of the Golden Masks”, która ukaże się później w tym roku.

W mediach społecznościowych hołd zmarłemu aktorowi oddali między innymi Julie Andrews, Ridley Scott, Jamie Lee Curtis, Vera Farmiga, Elijah Wood, Chris Evans, Russell Crowe i William Shatner.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji