Dowiedz się, dlaczego powinnaś regularnie złuszczać martwy naskórek, a także czym i jak przeprowadzać prawidłowo taki zabieg w obrębie twarzy.
Czym jest peeling i jaka jest jego rola?
Choć wiele osób o nim zapomina, stanowi kluczowy element prawidłowej, a przede wszystkim efektywnej rutyny pielęgnacyjnej. Pomaga utrzymać skórę w doskonałej kondycji, zdrową i promienną. Peeling do twarzy jest to kosmetyk, który ma za zadanie usuwać martwe komórki naskórka. Regularne pozbywanie się ich pozwoli Ci wygładzić cerę, dotlenić ją, a także wzmocnić wchłanianie składników aktywnych z pozostałych produktów pielęgnacyjnych, które aplikujesz. Dzięki temu skóra Twojej twarzy będzie lepiej odżywiona, nawilżona oraz zabezpieczona przed utratą wilgoci i działaniem czynników zewnętrznych.
Rodzaje peelingów do twarzy
Wybór odpowiedniego peelingu należy zacząć od ustalenia, jaka jego formuła będzie najbardziej odpowiednia w danym przypadku. Aktualnie mamy na rynku:
- Peelingi mechaniczne – charakterystyczną cechą są tu niewielkie drobinki, przypominające kryształki cukru. Naskórek ściera się podczas masowania nimi twarzy.
- Peelingi enzymatyczne – gładka konsystencja sprawia, że działają bardzo delikatnie i nie podrażniają cery. Podczas ich stosowania naskórek jest rozpuszczany przez enzymy, które najczęściej są pochodzenia roślinnego.
- Peelingi chemiczne – również preparaty gładkie, jednolite. Swoją skuteczność zawdzięczają kwasom AHA, BHA lub PHA.
Który z powyższych będzie najlepszy właśnie dla Ciebie? To zależy od potrzeb Twojej cery. Jeśli zmagasz się z trądzikiem, niedoskonałościami, a także nadprodukcją sebum, postaw na peeling chemiczny. Dla cery wrażliwej, ze skłonnością do pękających naczynek, przesuszonej, najlepszy będzie peeling enzymatyczny. Peeling mechaniczny jest dobrą propozycją dla cery normalnej.
Tak naprawdę należy przede wszystkim pamiętać, że każda z nas jest inna i kosmetyk, który sprawdza się u jednej, dla drugiej będzie zbyt słaby, silny, nieskuteczny. Dlatego czasem warto wypróbować kilka produktów, by ustalić, który z nich jest najlepszy w tym konkretnym przypadku.
Jak należy stosować peeling do twarzy?
Właścicielki cery delikatnej i wrażliwej, mogą się ograniczyć do jednego użycia peelingu w tygodniu. Kobiety o cerze normalnej mogą używać go 2 razy, z kolei posiadaczki cery mieszanej, tłustej, problematycznej mogą złuszczać martwy naskórek 2-3 razy na tydzień. Ostatecznie częstotliwość powinna być dostosowana do tolerancji danej cery.
Ogromnie ważne jest to, by przed peelingiem dobrze oczyścić skórę twarzy. Zacznij od wykonania dokładnego demakijażu, a następnie umycia twarzy wodą. Produkt peelingujący nanieś na dłonie, rozetrzyj w nich i nałóż na twarz. Zawsze przed zastosowaniem kosmetyku przeczytaj sposób stosowania zamieszczony na opakowaniu. Peeling mechaniczny, czyli scrub, wymaga wykonywania okrężnymi ruchami masażu skóry, z kolei peeling enzymatyczny i chemiczny należy najpierw potrzymać przez kilka minut na twarzy jak maseczkę. Na koniec zmyj preparat dużą ilością chłodnej wody i delikatnie osusz skórę, przykładając do niej ręcznik.
Po takim zabiegu koniecznie przemyj twarz tonikiem, a następnie zaaplikuj na nią krem pielęgnacyjny o działaniu nawilżającym.