dzień wolny na szczepienie lewica

Dzień wolny na szczepienie. Lewica wnosi o pilne procedowanie ustawy

Lewica apeluje o pilne wprowadzenie dnia wolnego od pracy dla osób ze skierowaniem na szczepienie przeciw COVID-19. “Wciąż szczepi się zbyt mało osób. Nie mam czasu do stracenia” – przekonuje posłanka Agnieszka Dziemanowicz-Bąk.

Pod koniec zeszłego tygodnia Lewica złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, z dodanym artykułem, który umożliwiałby pracownikom (także tym na zleceniu) uzyskanie dnia wolnego na szczepienie.

Zdaniem posłanki Lewicy, Agnieszki Dziemanowicz-Bąk terminy szczepień często wypadają w ciągu dnia, co koliduje z pracą zawodową Polaków. Posłanka przekonuje, że w kraju wciąż szczepi się zbyt mało osób.

Dzień wolny na szczepienie? Tego chce Lewica

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekonywała, że w dalszym ciągu szczepieniom poddaje się zbyt mała liczba osób. Posłanka zwróciła uwagę, że terminy szczepień przypadają także w środku dnia, a to powoduje, że wielu pracujących Polaków nie może udać się na szczepienie. – Część z tych osób chciałaby się zaszczepić, ale ich terminy wypadają w środku dnia pracy – mówiła Agnieszka Dziemanowicz-Bąk.

Posłanka zwróciła uwagę, że nie ma aktualnie takiej możliwości, aby “legalnie” zwolnić się z pracy na szczepienie przeciw COVID-19. Wskazała, że jeśli rząd apeluje do Polaków, aby poddawali się szczepieniom, organizuje kampanie reklamowe, to należy dać “szansę zaszczepić się”.

Dziemanowicz-Bąk przypomniała jednocześnie, że Lewica złożyła w czwartek projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z zapisem dotyczącym wolnego dnia na szczepienie.

Czytaj także: Paszporty covidowe w Polsce. Minister zdrowia podaje ważną datę

– Domagamy się i składamy w tej sprawie wniosek do marszałek Sejmu (Elżbiety Witek – przypis red.) wprowadzenia tego projektu na najbliższe posiedzenie Sejmu. Tak, żebyśmy od jutra mogli tym projektem się zajmować. Nie ma czasu do stracenia – argumentowała posłanka Lewicy Agnieszka Dziemanowicz-Bąk.

Dzień wolny na szczepienie miałby przysługiwać pracownikowi zatrudnionemu na etacie, a także na umowie zlecenie, na podstawie samego skierowania na szczepienie, które można samodzielnie wydrukować na stronie e-pacjent lub pobrać z przychodni.

Szczepienia w Polsce. Ponad 16 mln zaszczepionych osób

Z dzisiejszych danych przedstawionych na rządowej stronie wynika, że do 18 maja łączna ilość podanych dawek szczepionki przeciw COVID-19 przekroczyła już 16 milionów (16 043 547). Jedenaście milionów Polaków przyjęło jedną dawkę szczepionki, zaś pełnemu szczepieniu poddało się do tej pory  4 378 941 osób.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia zakomunikowało, że do 35 dni skrócony zostaje odstęp czasowy pomiędzy dawkami szczepionki, który w przypadku preparatu Pfizer/BioNTech wynosił 42, a w przypadku Moderny 84 dni.

Od poniedziałku szczepieniom poddawane mogą być także osoby w wieku 16-17 lat. Do szczepień nastolatków wykorzystywany jest wyłącznie preparat firmy Pfizer.

Czytaj także: Szczepienia dzieci w Polsce coraz bliżej

Czytaj także
Total
0
Reakcji