rekompensata dla tvp 2021

“Misyjne” wsparcie z budżetu państwa dla TVP na ponad 1,7 mld

Telewizja Polska otrzyma w tym roku 1,71 mld zł. z tytułu rekompensaty abonamentowej – poinformowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Środki przeznaczone mają być na realizację “misji publicznej”. Kolejne 2,5 miliarda otrzymają Polskie Radio i regionalne publiczne rozgłośnie.

Zgodnie z ustawą podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę w styczniu tego roku, Telewizja Polska, Polskie Radio oraz regionalne rozgłośnie publiczne otrzymają łącznie 1,95 mld zł pomocy – rekompensat za nieuiszczony przez obywateli abonament. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji właśnie podzieliła te środki. Większość, jak co roku, trafi do TVP zarządzanej przez Jacka Kurskiego.

Rekompensata dla TVP 2021. Misja warta miliardy rocznie

Zgodnie z przekazanymi informacjami tylko do samej Telewizji Polskiej (TVP) w tym roku w postaci skarbowych papierów wartościowych ma trafić 1,71 mld zł. Kwota ta jest niższa od ubiegłorocznej rekompensaty o 80 tys. zł.

Rekompensaty za utracone wpływy abonamentowe dla Telewizji Polskiej wypłacane są już od 2017 r. W pierwszym i drugim roku TVP otrzymało po 860 mln zł. Rok później, czyli w 2019, “wsparcie misyjne” za utracone wpływy w 2018 r. wyniosło już 350 milionów więcej, a dokładnie 1,12 mld.

TVP tworzy nowe kanały. TVP Kobieta, TVP Muzyka i TVP Nauka

Rok 2019 musiał być dla TVP wyjątkowo trudny, bo Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na rekompensaty dla telewizji kierowanej przez Jacka Kurskiego przeznaczyła aż 1,71 mld zł.

Ostatnie miesiące pokazują, że misji TVP nie podzielają obywatele. Wpływy do budżetu Telewizji Polskiej z tytułu abonamentu nie zwiększyły się w 2020 roku, co skutkuje przyznaniem jej kolejnych 1,71 mld zł rekompensat. Tym samym rekompensata dla TVP w 2021 roku wyniesie 1,71 mld zł.

Kurski: Rekompensaty są obowiązkiem państwa

W ocenie Jacka Kurskiego rekompensaty dla mediów publicznych są obowiązkiem państwa, które “nie potrafi ściągnąć opłat abonamentowych od obywateli”.

– Jeżeli państwo część obywateli zwalnia, jednocześnie od innych nie jest w stanie ściągnąć abonamentu, a jednocześnie oczekuje niezakłóconego funkcjonowania telewizji publicznej, to powinno dać rekompensatę” – przekonuje Jacek Kurski szef TVP.

– Państwo powinno na media publiczne dawać prawie 3,5 mld zł, gdyby ustawa działała prawidłowo – zbiera 600 milionów, dodaje 1,95 mld. I tak brakuje miliarda, a słyszymy, jakby te 2 mld były kosmicznym poświęceniem ze strony państwa. To jest po prostu obowiązek państwa, który wreszcie przy obecnej władzy został należycie wykonany – mówił Kurski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Kolejne miliardy dla TVP i Polskiego Radia bezpośrednio w budżecie na 2021 r.

Jak wyliczyła pod koniec roku fundacja Moje Państwo, w ciągu 4 lat, do TVP trafiło już łącznie 4,8 mld zł pomocy publicznej. A jeśli Polacy abonamentu nie płacą, możemy oczekiwać kolejnych miliardów w 2022, 2023 i 2024 roku.

Czy Twoim zdaniem media publiczne powinny otrzymywać rekompensaty za utracone wpływy abonamentowe? Podziel się w komentarzu.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności na Facebook lub Twitter oraz włącz wiadomości Google News.

Czytaj także
Total
0
Reakcji