akcja potrzebuemy

Samorządy walczą o unijne pieniądze i apelują do rządu. Unijne flagi w wielu polskich miastach

Groźba weta unijnego budżetu na lata 2021-2027 przeraża większość polskich samorządów. W dziesiątkach miast zawisły dziś flagi unijne, a włodarze apelują o przyjęcie budżetu. Ruszyła akcje #PotrzebUEmy napędzana troską o przyszłość wielu regionów Polski.

– Nie ma zgody samorządowców na weto unijnego budżetu. Wywieszamy unijne flagi, by zademonstrować przywiązanie do UE. Wierzę, że rząd PiS wycofa się z weta. Ale i tak za to awanturnictwo będziemy płacić latami, Polska została zepchnięta na margines Unii.- mówił Rafał Trzaskowski, apelując do samorządów, aby przyłączały się do akcji.

Akcja #PotrzebUEmy

– Gdyby nie wsparcie UE region wałbrzyski wyglądałby dziś zupełnie inaczej – pisze Edward Szewczak, Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. Do Tweeta dołącza zdjęcie, na którym urzędnicy trzymają kartki z kwotami, które poszczególne miasta z regionu otrzymały w ramach wsparcia budżetów miejskich.

W akcji bierze udział także Wrocław, który prócz przyłączenia się do protestu, apeluje do innych samorządów o wzięcie w nim udziału.

Także miasto Rybnik na swoim twitterowym profilu zamieszcza zdjęcia unijnych flag, które zawisły dziś w wielu miejscach.

– Rybnik uczestniczy w tej akcji, ponieważ w ten symboliczny sposób chcemy podkreślić, że czujemy się częścią europejskiej wspólnoty. Nie wyobrażam sobie, że nasz kraj nie skorzysta z nowego budżetu Unii Europejskiej i specjalnych środków, które pomogą odbudować gospodarkę po pandemicznym kryzysie – mówi prezydent Piotr Kuczera

Nie brakuje także Warszawy, na czele z jej prezydentem Rafałem Trzaskowskim, którego ruch aktywnie promuje manifestację na Twitterze. W wielu dzielnicach Warszawy pojawiły się dziś polskie i unijne flagi obok siebie. – Polska jest w europejskiej rodzinie, a mieszkańcy Woli, tak jak mieszkańcy całego kraju, chcą zapisanych w nowym budżecie UE przywilejów i programów wsparcia. Dlatego 9 – 11 XII, na budynku UD Wola zawisną flagi UE, a jego fasada zostanie podświetlona na niebiesko. – czytamy na Twitterze.

Tak wygląda Urząd Dzielnicy-Wola w Warszawie. Flagi unijne i polskie obok siebie.

Potrzebujemy UE, żeby walczyć z kryzysem klimatycznym, żeby wyjść z kryzysu pandemii. Właśnie dzisiaj rząd polski i węgierski zachowują się w sposób całkowicie nieracjonalny. – mówi Rafał Trzaskowski, apelując do samorządów, aby przyłączyli się do akcji.

Unijne flagi zawisły także w Białymstoku, a na Twitterze Urząd Miasta zamieścił wpis, w którym przekonuje, że fundusze unijne są miastu potrzebne. “Białystok potrzebuje funduszy unijnych !! Wywieszamy flagi UE i przypominamy, co zrealizowaliśmy dzięki funduszom unijnym. Flagi zobaczycie min. przy drogach i inwestycjach wybudowanych z unijnym wsparciem.

– 60% wszystkich inwestycji publicznych w Polsce finansowanych jest przy udziale środków UE. Łatwo jest wyobrazić sobie co może oznaczać ich brak dla gospodarki, przedsiębiorstw i pracowników. PotrzebUEmy nadgonić historyczne różnice rozwojowe pomiędzy Polską a krajami Unii! – pisze Bartosz Wiśniakowski, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wilanów m. st. Warszawy.

Przeciw wetu jest także Oświęcim, który włączając się do akcji #potrzebUEmy wywiesił polskie i unijne flagi.

O przyłączeniu się do akcji #potrzebUEmy poinformował na Twitterze także zespół mediowy miasta Gdańsk. – Nie ma zgody na wetowanie budżetu unijnego oraz na kwestionowanie europejskich wartości. – czytamy w oświadczeniu.

W akcji #PotrzebUEmy nie brakuje także Opola. Na oficjalnym profilu zamieszczono film, na którym widać powiewające flagi polskie i unijne w wielu rejonach miasta.

Więcej o #PotrzebUEmy przeczytasz tutaj.

Bądź na bieżąco! Dołącz do społeczności przedsiębiorców na Facebook i wspieraj nas swoją obecnością. Jesteśmy też na Twitterze.

Czytaj także
Total
0
Reakcji