austria rezygnuje ze szczepionki AstraZeneca

Austria rezygnuje ze szczepionki AstraZeneca

Austria rezygnuje ze szczepionki AstraZeneca – poinformował dziś minister zdrowia Wolfgang Mueckstein. To kolejny kraj, który wycofuje się z podawania obywatelom preparatu brytyjsko-szwedzkiego koncernu.

Po tym, jak szczepionkę firmy AstraZeneca wycofały już m.in. Dania, Holandia, Norwegia czy niektóre regiony Kanady, o podobnej decyzji poinformowało właśnie ministerstwo zdrowia Austrii. Powód? Znaczne opóźnienia w dostawach i nieufność obywateli.

Austria wstrzymuje szczepienia preparatem AstraZeneca

– Prawdopodobnie będziemy szczepić tym preparatem do początku czerwca, a potem koniec. (…) Zrezygnujemy z AstraZeneki – powiedział w wywiadzie dla telewizji Puls 24 szef tamtejszego resortu zdrowia Wolfgang Mueckstein, na którego słowa powołuje się Polska Agencja Prasowa.

Minister zwrócił jednocześnie uwagę, że szczepionka AstraZeneca nie cieszy się zbytnią ufnością ze strony obywateli. Ma to związek z coraz częstszymi doniesieniami medialnymi o możliwej zakrzepicy żył po podaniu preparatu brytyjsko-szwedzkiego koncernu.

Czytaj także: Polska wprowadzi paszporty covidowe? Pierwsze testy już za kilka dni

Szef resortu zdrowia podczas rozmowy w Puls 24 dodał jednak, że jako doświadczony lekarz podtrzymuje opinię Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącą “wysokiego poziomu ochrony”, który zapewnia preparat AstraZeneca przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Wskazał także, że korzyści przyjęcia szczepionki są większe, niż ewentualne ryzyka z tym związane.

Austria szczepionkę AstraZeneca podawać ma do pierwszych dni czerwca. Później prawdopodobnie całkowicie zrezygnuje z podawania jej obywatelom.

Kilka dni temu prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował, że USA zamierza wyeksportować około 60 mln dawek szczepionki AstraZeneca do innych krajów. Część z nich miałoby trafić do Europy.

Czytaj także
Total
4
Reakcji