szczepienia dzieci w usa

Szczepienia dzieci przeciw Covid-19. Kolejny kraj zatwierdza szczepionkę Pfizera

Po tym jak Kanada ogłosiła, że zamierza wprowadzić szczepienia dzieci przeciw Covid-19, wczoraj taką decyzję podjęły Stany Zjednoczone. Wykorzystywana do tego ma być szczepionka Pfizer-BioNTech. Podobną decyzję ogłosić może niedługo Unia Europejska.

Szczepienia dzieci przeciw Covid-19 w zeszłym tygodniu dopuściła Kanada. Tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało, że preparat nowojorskiego Pfizera i niemieckiego BioNTech może być podawany dzieciom od 12 roku życia. W opinii resortu zdrowia, które powoływało się na wyniki badań, szczepionka jest zarówno bezpieczna, jak i skuteczna w tej grupie wiekowej. Do wczoraj Kanada była jedynym krajem, który zdecydował się na wprowadzenie szczepień dzieci.

Szczepienia dzieci w USA. Dopuszczono preparat Pfizera

W ślad za Kanadą poszły właśnie Stany Zjednoczone. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w poniedziałek 10 maja do użytku u dzieci od 12. roku życia szczepionkę koncernów Pfizer i BioNTech. Wcześniej preparat ten podawany był w USA tylko u osób powyżej 16. roku życia.

Zgodnie z przekazanymi przez tamtejszy resort zdrowia informacjami, preparat Pfizera jest pierwszą szczepionką, która została zatwierdzona przez FDA w przypadku osób od 12. roku życia. Ma to być “ważny krok” w kierunku powrotu dzieci do szkół.

– Dzisiejsze działania pozwalają chronić młodszą populację przed Covid-19, przybliżając nas do powrotu do normalności i zakończenia pandemii – powiedziała cytowana przez PAP dr Janet Woodcock pełniąca obowiązki komisarz FDA. Jej zdaniem “rodzice i opiekunowie mogą być pewni, że agencja przeprowadziła rygorystyczny i dokładny przegląd wszystkich dostępnych danych, tak jak w przypadku wszystkich zezwoleń na doraźne użycie szczepionek przeciwko Covid-19”.

Po decyzji Agencji prezydent Joe Biden zwrócił się do władz stanowych, aby te jak najszybciej udostępniały szczepionkę Pfizera osobom w wieku 12-15 lat. Do tej pory w Stanach Zjednoczonych szczepionkę – przynajmniej jedną dawkę – przeciw Covid-19 otrzymało już 46 proc. obywateli. Szczepienia dzieci mają przyśpieszyć proces masowych szczepień i zapewnić szybszy powrót do normalności.

Szczepienia dzieci przeciw Covid-19 w Polsce

Pod koniec kwietnia Pfizer złożył do Europejskiej Agencji Leków wniosek o dopuszczenie swojej szczepionki dla osób od 12. roku życia także w krajach unijnych. Od decyzji EMA zależeć będzie czy szczepienia dzieci w Polsce będą możliwe. Potrzebę tą zauważył prezes Pfizera Albert Bourla, który powołując się na wyniki badań przeprowadzonych na próbie ponad 2 tys. osób, podkreślał, że preparat opracowany z firmą BioNTech jest w 100 proc. skuteczny w tej grupie wiekowej.

O szczepieniach dzieci w Polsce mówił niedawno prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak. Jego zdaniem wyniki badań są na tyle satysfakcjonujące, że nie ma przeciwwskazań, aby już niedługo rozpocząć szczepienia dzieci – osób w wieku 12-15 lat. Podkreślił jednak, że aktualnie priorytetem są szczepienia osób dorosłych.

Czytaj więcej o szczepieniach dzieci przeciw Covid-19.

Czytaj także
Total
0
Reakcji