samolot z indii koronawirus

Do Polski przylecieli kolejni chorzy z Indii

O godzinie 14:30 na warszawskim lotnisku wylądował dziś samolot z Indii, na którego pokładzie przebywały 3 osoby zakażone koronawirusem. Misja miała na celu sprowadzenie do kraju dwóch chorych Polaków, a także czeskiego dyplomaty.

O transporcie chorych zakażonych konroawirusem poinformował dziś na Twitterze szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk.

W Warszawie wylądował dziś samolot z Indii. Na pokładzie osoby zakażone koronawirusem

Samolot wystartował z New Delhi w sobotę około godziny 22:30. Po kilkunastu godzinach lotu wylądował na warszawskim lotnisku. Na jego pokładzie znajdowały się 3 osoby zakażone koronawirusem. Dwoje z nich to Polacy – dyplomata wraz z żoną. Trzecią osobą jest czeski dyplomata. O jego transport poprosiły Polskę władze Czech.

Zgodnie z przekazanymi informacjami decyzję o transporcie zakażonych wirusem SARS-CoV-2 Polaków podjęto na podstawie opinii lekarzy dotyczącej sytuacji służby zdrowia w Indiach.

W najcięższym stanie jest czeski dyplomata. Chorzy jeszcze dziś mają zostać przetransportowani do szpitali, gdzie poddani zostaną testom, dzięki którym dowiemy się, czy chodzi o indyjską odmianę koronawirusa. Najprawdopodobniej będzie to warszawski szpital MSWiA.

– Polacy wielokrotnie w historii otrzymywali pomoc z zagranicy. My staramy się być empatyczni i pomagamy – mówił dziś Michał Dworczyk o sprowadzeniu do Polski czeskiego dyplomaty. Dworczyk wskazał także, że podobne transporty nie są, póki co planowane.

Ewakuacja Polaków z Indii

Samolot z Indii, który wylądował dziś w warszawie to nie pierwszy tego typu transport Polaków z regionu, w którym sytuacja pandemiczna jest aktualnie najtrudniejsza na świecie. Wcześniej do Polski sprowadzono m.in. dyplomatę wraz z dziećmi i ciężarną żoną, u których stwierdzono zakażenie indyjską mutacją SARS-C0V-2.

Indyjska mutacja koronawirusa w Polsce została zdiagnozowana już łącznie u kilkunastu osób. Zakażenie stwierdzono – prócz dyplomaty i jego rodziny – także u sióstr zakonnych w Katowicach i podwarszawskim Zambrowie. Podobne transporty Polaków do kraju miały miejsce w przypadku zamknięcia granic przez Wielką Brytanię.

Koronawirus w Polsce

W niedzielę 9 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3852 przypadkach nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Najwięcej przypadków zdiagnozowano w województwie mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Zmarło 147 osób.

Czytaj także: Pandemia trwa, Pfizer liczy zyski. Prezes dumny z wyników

Czytaj także
Total
0
Reakcji